لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

اوباما و هاکبی برندگان بزرگ نخستين آزمايش مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری امريکا بودند


باراک اوباما از حزب دمکرات، و مايک هاکبی از حزب جمهوريخواه، برندگان بزرگ در نخستين آزمايش مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ رياست جمهوری آمريکا در انجمن های حزبی آيوا بودند.

اوباما، که نخستين دوره سناتوری ايالت ايلينوی را ميگذراند، به آسانی جان ادواردز، سناتور سابق ، و هيلاری کلينتون بانوی اول سابق آمريکا و سناتور نيويورک را در رای گيری پنجشنبه شب دمکرات ها شکست داد، که به ترتيب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

اوباما که ميخواهد نخستين رئيس جمهوری سياه پوست آمريکا باشد گفت پيروزی اش معرف اشتياق به دگرگونی است.

دگرگونی ، در ذهن هاکه بی، فرماندار ايالت آرکانزا نيز بود، که در يک دوره کوتاه چند ماهه، از گمنامی درآمد و نامش بر سر زبانها افتاد. وی گفت آمريکا به عصری جديد، هم در صحنه سياست، و هم در دولت، نيازمند است.

هاکبی ، ميت رامنی فرماندار سابق ايالت ماساچوستس را شکست داد ، که از ديگر رقبای جمهوريخواه در آيوا کاملا جلوتر بود.

فرد تامپسون ، سناتور سابق تنسی، جان مک کين سناتور آريزونا، و ران پال نماينده تکزاس بترتيب در رده های بعد از هاکه بی و رامنی قرار گرفتند.

مک کين که در چند هفته اخير در صحنه مبارزات انتخاباتی شاهد تحرکی جديد بود گفت اميدوار است رقابت آيوا به تقويت موضع وی در نيوهمشاير کمک کند.

در همين حال جوزف بايدن، سناتور دله ور، و کريتوفر داد، سناتور کنتيکت، صحنه مبارزه برای کانديدائی دمکرات ها را ترک کرده اند. بايدن و داد، هر دو، ديشب در رای گيری آيوا، ضعيف بودند.

نيوهمشاير، جايگاه بعدی در مبارزات مقدماتی انتخابات رياست جمهوری آمريکاست، که هفته آينده برگزار ميشود .

XS
SM
MD
LG