لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

شان پن به رياست هيئت داوران جشنواره کن برگزيده شد


شان پن، بازيگر و کارگردان سينمای آمريکا، بعنوان رئيس هيئت داوران جشنواره کن، که امسال شصت و يکمين سال آن از ۱۴ تا ۲۵ ماه مه برگزار ميشود، انتخاب شد.

شان پن در سال ۲۰۰۴ جايزه اسکار بهترين بازيگر را برای بازی اش در فيلم رودخانه مرموز بکارگردانی کلينت ايست وود دريافت کرد. او تا کنون سه بار نامزد دريافت همين جايزه شده است .شن پن چهل و هفت ساله در فرانسه بسيار محبوب است .

تری فدره مو، مدير جشنواره کن درباره دليل برگزيدن شان پن به روزنامه لوموند گفته است او سمبل سينمای مستقل در آمريکاست و وقتی راديوی فرانس انفو می پرسد آيا شما او را بدليل مخالفت هايش با دولت جرج بوش برگزيده ايد؟ پاسخ می دهد که انتخاب ما در جشنواره کن هرگز سياسی نيست و ما در سالهای گذشته هم به سراغ کسانی رفتيم که سينمای جهان آنها را يک چهره می دانستند.

در حال حاضر بسياری از کشور های خارج از دو قاره اروپا و آمريکا جشنواره های سينمائی برگزار ميکنند و اين جدا از ميزان اعتبار و اهميت فيلم ها و يا قدمت جشنواره و حتی حضورهنرمندان بين المللی کمتر ديده شده که به برابری جشنواره هائی نظيرکن، ونيز، و يا برلين رسيده باشند.

شان پن عقيده دارد جشنواره کن در کشف و معرفی استعداد ها و همچنين اعتبار بخشيدن به آنها نقش بسزائی داشته است.

در شصت و يک سال گذشته کمتر ديده شده است که اگر مسئله و مشغله ای برای هنرمندی وجود نداشته ، او برای حضور در کن پاسخ منفی داده باشد.

در فرانسه شان پن به دليل مخالفت با حضورنظامی امريکا در عراق و همچنين مقالات خود در نشريات امريکائی شهرت دارد، گرچه او برای بسياری از فيلم هايش جايزه گرفته و او قبل از هر چيز يک سينما گر با ارزش محسوب ميشود. در ايران ملاقات او با آقای رفسنجانی چندی در رسانه ها خبر ساز بود. مدتی پيش رابرت دووآل گفت وقتی در يکی از فيلمنامه های پيشنهادی متوجه شد که در صحنه ای از فيلم بايستی مشتی به صورت شان پن بکوبد بازی در فيلم را پذيرفت.

قدرمسلم از هم اکنون تا پايان زمان جشنواره، مطبوعات و ساير رسانه ها به شخصيت و کارهای شان پن بيشتر خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG