لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

هشدارآمريکا به اتباع خود وآمريکائيان ايرانی تبار عازم مسافرت و اقامت در ايران


وزارت امور خارجه آمريکا به اتباع آمريکا هشدار داده است خطرات سفر به ايران را به دقت بررسی و مدّ نظر داشته باشند. وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد اتباع دارای تابعيت مضاعف ايرانی - آمريکائی ممکن است هنگام خروج از ايران با مشکل مواجه شوند.

اين هشدار در جديد ترين راهنمای مسافرتی اداره امور کنسولی وزارت امورخارجه آمريکا ،که روز دوم ژانويه منتشر شد منعکس است، و جايگزين هشداری ميشود که آخرين بار در سی و يکم مه سال به روزشده بود.

اداره امور کنسولی ميگويد بعضی عناصر رژيم و همچنين عناصری در ميان سکنه ايران ضد آمريکائی هستند و بهمين جهت اتباع آمريکا حين سفر و يا اقامت در ايران ممکن است اذيت و آزار، و يا بازداشت شوند.

اداره امور کنسولی يادآوری ميکند که مقامات دولت ايران تا چند ماه نگذاشتند تعدادی از پژوهشگران، خبرنگاران و ديگر اتباع دارای تابعيت مضاعف ايرانی-آمريکائی، که به دلائلی شخصی و خصوصی به ايران سفر کرده بودند، از کشور خارج شوند، و در بعضی موارد آنان را بازداشت، و به اتهام های گوناگون، از جمله جاسوسی و تهديد عليه امنيت ملی، به زندان فرستادند.

اداره کنسولی وزارت امورخارجه آمريکا اضافه ميکند آمريکائيان ايرانی تبار بايد پيش از برنامه ريزی برای سفر به ايران خطر هدف گرفته شدن توسط مقامات دولتی ايران را بررسی کنند.

اداره کنسولی ميگويد مقامات ايرانی ممکن است مانع از دسترسی اتباع دارای تابعيت مضاعف به دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران شوند، زيرا آنان را صرفا تبعه ايران می شناسند.

اداره کنسولی ميگويد رژيم ايران کماکان به سرکوبی اقليت های مذهبی، از جمله بهائيان، و گروههای قومی ، از جمله عرب ها، کردها، آذری ها، و ديگران ادامه ميدهد. نتيجتا، بعضی نواحی در داخل کشور، از جمله منطقه مرزی بلوچستان در نزديکی پاکستان و افغانستان، مناطق کردنشين در شمال غربی ، و نواحی نزديک به مرز عراق ، نا امن است. حملات مسلحانه در جاده بم به کرمان در ماه مه سال ۲۰۰۷ ، يادآور اين نا امنی است.

اداره کنسولی ميگويد دولت آمريکا با جمهوری اسلامی ايران مناسبات ديپلماتيک يا کنسولی ندارد، و بهمين جهت نمی تواند برای اتباع آمريکا در ايران حفاظت و خدمات رايج کنسولی را فراهم کند.

اداره کنسولی وزارت امورخارجه آمريکا برای کمک به تصميم گيری اتباع آمريکا در برنامه ريزی سفر به ايران يا اقامت در ايران، اين اطلاعات عمومی را نيز ضميمه هشدار کرده است:

دولت سويس از طريق سفارتخانه خود در تهران، حافظ منافع آمريکا در ايران است. در تهران پاسپورت آمريکائی يا ويزای سفر به آمريکا صادر نميشود.

دولت ايران تابعيت مضاعف را به رسميت نمی شناسد و معمولا به سويس اجازه نميدهد خدمات حفاظتی را برای اتباع آمريکائی دارای تابعيت ايرانی فراهم کند.

اتباع آمريکائی ايرانی الاصل که دولت ايران آنان را تبعه ايران ميداند توسط مقامات ايرانی بازداشت و اذيت و آزار شده اند.

مسلمانانی که به اديان ديگر گرويده اند ، و نيز افرادی که مسلمانان را به گرويدن به اديان ديگر تشويق کنند، مشمول توقيف و تعقيب ميشوند.

اداره کنسولی به آمريکائيانی که به رغم اين هشدار به ايران سفر ميکنند يا در آنجا اقامت دارند قويا توصيه کرده است در وب سايت مسافرتی وزارت امورخارجه آمريکا، https://travlergistration.state.gov. ثبت نام کنند.

اتباع آمريکا اگر در تهران هستند، همچنين می توانند در دفتر حفظ منافع آمريکا در سفارت سويس در تهران ، واقع در خيابان فرزان غربی، شماره ۵۹ شخصا ثبت نام کنند.

شماره تلفن ها و فاکس و ايميل دفتر از اين قرار است:

تلفن۰۲۱/۸۸۷/۲۳۶۴ ، ۰۲۱/۸۸۷/۲۹۶۴
فاکس۰۲۱/۸۸۷/۳۲۶۵
ايميل tie.vertetung@eda.admin.ch

اتباع آمريکا همچنين بهتر است وضعيت خود را با اطلاعات مندرج در راهنمای مشورتی مسافرتی وزارت امورخارجه آمريکا در بخش مربوط به ايران و هشدارهای جاری در سطح جهانی و خاورميانه و شمال آفريقا که در وب سايت وزارت امورخارجه http://travel.state.gov. قرار دارد، تطبيق دهند.

اتباع آمريکا همچنين می توانند اطلاعات به روز شده سفر و وضعيت ايمنی را از طريق تماس با تلفن های زير دريافت کنند.

تلفن مجانی (در آمريکا و کانادا)۱/۸۸۸/۴۰۷/۴۷۴۷
تلفن از راه دور۱/۲۰۲/۵۰۱/۴۴۴۴

XS
SM
MD
LG