لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

پرزيدنت بوش: مردم خواهان آزادی هستند


پرزيدنت بوش: مردم خواهان آزادی هستند
پرزيدنت بوش: مردم خواهان آزادی هستند

بر اساس يک بيانيه کتبی تام کيسی، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ايالات متحده، گفت آمريکا نگران وضعيت و رفاه زندانيان عقيدتی از جمله عمادالدين باقی، مدافع حقوق زندانيان، و محمود صالحی، از رهبران اتحاديه خبازان، است. کيسی گفت سلامت هر دو آنها در دوران زندانی بودن بطورعمده ای وخيم تر شده است.

عمادالدين باقی، روزنامه نگاری که به يک مخالف سرسخت و صريح اللهجه مجازات اعدام و حامی حقوق زندانيان تحول پيدا کرد در سال ۲۰۰۰ به سه سال زندان محکوم شد. وی سپس در سال ۲۰۰۳ با سپردن وثيقه آزاد شد، اما دوباره در اکتبر سال ۲۰۰۷ به زندان افتاد. به گفته گزارشگران بدون مرز، که مقر آن در پاريس قرار دارد، از آن زمان تاکنون باقی ۷۰ روز را در سلول انفرادی در زندان اوين بسر برده است.

باقی روز ۵ ديماه امسال در اثر سکته قلبی به بيمارستان منتقل و سپس بار ديگر به زندان باز گردانده شد.

محمود صالحی، يکی از اعضای مؤسس انجمن خبازان سقز است که در ماه آوريل سال ۲۰۰۷، به اتهام سازماندهی تظاهرات مسالمت آميز بمناسبت روز کارگر سال ۲۰۰۴ و برای فعاليت در اتحاديه صنفی بازداشت، به يک سال زندان محکوم ودر سنندج محبوس شد.

تام کيسی ميگويد صالحی در اثر عدم مراقبتهای مناسب و لازم به خاطر بيماری کليوی مزمن دچار مشکلاتی شد و در ماه دسامبر در بيمارستان بستری گرديد.

پرزيدنت بوش درباره تلاشهای افرادی نظير عمادالدين باقی و محمود صالحی، که برای ايجاد تغيير در راه و روشهای رژيمهای ديکتاتوری و استبدادی تلاش ميکنند، صحبت کرده است. وی می گويد برای کشورهای آزاد جهان اهميت دارد که اين مبارزان و مبارزاتشان را کانون توجه خود قرار دهند.

رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا خاطر نشان ساخت «منافع ما ايجاب می کند که جهان را بسيج کنيم، فشار وارد آوريم و از دولتمردان بخواهيم که، با استفاده از موقعيت و نفوذ کلام خود، شرايط انسانی را در جوامعی که تحت تأثير رژيمهای استبدادی قرار دارند برای مردم ياد آور شوند.»

رئيس جمهوری آمريکا در ادامه سخنان خود گفت، «مردم خواهان آزادی هستند.» آقای بوش افزود که آمريکا به جلب حمايت بين المللی برای آنانيکه در راه آزادی مبارزه ميکنند ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG