لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

رهبران کنيا برای رفع بحران جاری تحت فشار قرار گرفته اند


مرگ حدود ۵۰ نفر از اعضای قبيله کيکويو در آتش سوزی روز گذشته در کليسای شهر اِلدورِتِ کنيا به هراس و نگرانی ناشی از بروز منازعات عميق قومی در اين آرامترين کشور قاره آفريقا دامن زده است.

بنا بر گزارشها ظرف پنج روزی که از اعتراضات خشونت آميز ناشی از انتخاب مجدد موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا می گذرد علاوه بر مرگ ۲۷۵ نفر ۷۰هزار نفر نيز خانه و کاشانه خود را از دست داده و حدود ۵۴۰۰ نفر به کشور همسايه اوگاندا و صدها تن به تانزانيا گريخته اند.

جامعه بين المللی در واکنش به مرگ ۵۰ نفر در آتش سوزی روز گذشته که بر بيم از بروز منازعات عميق قومی افزود از امروز رهبران کنيا را تحت فشار قرار داده است تا برای رفع اين بحران راهی بيابند. از سوی ديگر رئيس جمهوری کشور غنا که سرپرستی اتحاديه آفريقا را نيز بر عهده دارد امروز با هدف يافتن راهی برای حل اين بحران به کنيا سفر کرده است. موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا ديروز (سه شنبه) با لحنی فوق العاده آرام گروهها و شخصيتهای اپوزيسيون را به مذاکره فرا خواند. بايد خاطر نشان ساخت که اتخاذ چنين موضعی از کسی که پيش از اين عهد کرده بود معترضان را در هم بکوبد و کسی که به ندرت حاضر است با رسانه ها به گفتگو بپردازد تغييری کاملاً قابل ملاحظه است.

اما رايلا اودينگا رهبر حزب اپوزيسيون موسوم به جنبش دموکراتيک نارنجی و رقيب ناکام آقای کيباکی در انتخابات در رد اين پيشنهاد می گويد در صورتی حاضر به مذاکره می شود که آقای کيباکی پيروزی خود را در انتخابات تکذيب کند. وی پيش از اين از هواداران خود خواسته بود فردا (پنجشنبه) دست به تظاهراتی گسترده بزنند اما پليس کنيا روز گذشته اعلام کرد بنا به ملاحظات امنيتی اجازه برپايی چنين تظاهراتی را صادر نخواهد کرد.

در همين حال نمايندگانی از سوی اتحاديه اروپا که بر برگزاری انتخابات عمومی کنيا نظارت داشته اند خواهان انجام تحقيقاتی در زمينه صحت و اعتبار نتايج انتخاباتی شده اند.

بر اساس گزارشهای رسيده در حال حاضر نايروبی (پايتخت کنيا) پس از پنج روز ناآرامی چهره نسبتاً عادی خود را بازيافته است. گرچه اکثر فروشگاههای شهر هنوز تعطيلند اما ساکنان آن کم و بيش به سر کارهايشان برگشته اند و سربازان در خيابانهای خالی مشغول گشت زنی هستند. در برخی از محله های شهر نيز مردم برای تهيه غذا و مايحتاجات زندگی از خانه خارج گشته اند.

XS
SM
MD
LG