لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

خشونتهای اخير آتش بس ۲۰۰۲ سری لانکا را به خطر انداخته است


سری لانکا از دو بخش «سِناليزها»ی بودايی با ۱۴ميليون جمعيت ساکن در جنوب و تاميلهای هندو با سه ميليون در شمال شرقی تشکيل شده است. از زمان استقلال در سال ۱۹۴۸ همواره دولتمردان از ميان قوم سناليزها انتخاب شده اند. محروميت تاميلها موجب شد تا ببرهای تاميل که خود را نمايندگان اقليت تاميل می دانند، از ۱۹۸۳ در جنگ ويرانگرانه ای با حکومت مرکزی وارد شوند. اين ستيزها تا پيش از برقراری آتش بس در سال ۲۰۰۲ حاصلی جز هفتاد هزار کشته، ويرانی اقتصاد و گسترش ناامنی در شمال آن کشور نداشته است. هرچند در ماههای اخير حکومت مرکزی سری لانکا گونه ای خودمختاری را برای تاميلها قائل شده است.

ديروز (سه شنبه) ارتش سری لانکا اعلام کرد در عمليات نظامی اخير ۲۷ شورشی تاميل و سه سرباز ارتش کشته شده اند. از پی اين درگيری ها، امروز انفجار بمب جاده ای به هنگام گذر اتوبوس حامل سربازان مجروح ارتش در يکی از شلوغترين خيابانها و در نزديکی هتلی در کلمبو، پايتخت سری لانکا، ۵ کشته و ۲۴ زخمی برجا گذاشت.

ارتش ببرهای تاميل را متهم به اين بمب گذاری کرده است، اما سخنگوی ببرهای تاميل هرگونه شرکت در اين اقدام را رد کرده است.

ناآرامی ها همچنان ادامه دارد، چرا که پليس کلمبو گفته است يک نماينده تاميل در پارلمان سری لانکا و از مدافعان پرشور خودمختاری تاميل و منتقد حضور ارتش در آن سرزمين هنگام بازديد از يک معبد هندو در نزديکی کلمبو از سوی يک مرد مهاجم مسلح به قتل رسيد. دو سال پيش نيز او مورد حمله تروريستی قرار گرفت که از آن حمله جان سالم بدر برد. پليس می گويد يک مظنون به قتل را در اين رابطه دستگير کرده است.

دو ماه پيش از آن، بمب گذاری انتحاری يکی از وزيران کابينه را از پای درآورد و در فردای آن نيز، انفجار بمبی در يک فروشگاه شلوغ ۲۰ کشته در پی داشت.

به نظر می رسد موج خشونتهای اخير آتش بس ۲۰۰۲ را که بر اثر تلاش ديپلماسی نروژی ها بثمر رسيده بود به خطر انداخته است.

XS
SM
MD
LG