لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

انتخابات پاکستان هفت هفته به تعليق افتاد


مقامات مسئول انتخابات در پاکستان ميگويند انجام انتخاباتی پارلمانی که برای هفته آينده برنامه ريزی شده بود، به سبب خشونت های پس از ترور بی نظير بوتو رهبر اپوزيسيون، تا هجدهم فوريه به تعويق افتاده است.

غازی محمد فاروق، رئيس کميسيون انتخابات، اين تصميم را امروز، چهارشنبه، در يک کنفرانس خبری اعلام کرد.

وی از احزاب سياسی پاکستان درخواست کرد که تصميم کميسيون را بپذيرند.

حزب مردم خانم بوتو ميگويد در انتخابات شرکت ميکند اما تعويق را به عنوان تاکتيکی برای تقويت موضع حزب پرويز مشرف رئيس جمهوری تقبيح و محکوم کرد.

حزب اپوزيسيون نواز شريف نخست وزير پيشين نيز ميگويد در انتخابات به تعويق افتاده شرکت ميکند.

هر دو حزب اپوزيسيون قبلا خواستار آن شده بودند که انتخابات طبق برنامه، در روز هشتم ژانويه انجام شود.

کميسيون انتخابات ميگويد برگزاری انتخابات در هفته آينده ممکن نيست زيرا بسياری از شعب آن در خشونت های پس از ترور خانم بوتو به آتش کشيده شد ، و مشخصات رای دهندگان از بين رفته است.

مقامات در عين حال ميخواهند از برگزاری انتخابات در ماه محرم، که هفته آينده شروع ميشود، اجتناب ورزند. پاکستان در تعطيلات مذهبی بارها صحنه خشونت های فرقه ای بوده است.

در همين حال ، آقای مشرف قرار است امروز از تلويزيون برای مردم سخنرانی کند. انتظار ميرود وی ضمن اعلام جزيات تحقيق در باره ترور خانم بوتو خواستار وحدت و يک پارچگی شود.

وی پيشتر در اسلام آباد با برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه ملاقات کرد. آقای کوشنر حمايت خود را از جنگ دولت پاکستان عليه تروريسم ابراز کرد و گفت فرانسه مشتاقانه در انتظار برگزاری انتخابات در پاکستان است.

خانم بوتو پنجشنبه گذشته در راولپندی کشته شد.

XS
SM
MD
LG