لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

خبرنگاران خارجی در چين با دخالتهای دولتی روبرو هستند


خبرنگاران خارجی در چين می گويند عليرغم مقرارات جديد در مورد لغو محدوديت ها پيشاپيش بازی های المپيک، آنها کماکان با دخالتهای دولتی روبرو هستند.

کلوب خبرنگاران خارجی چين مستقر در پکن امروز (سه شنبه) اعلام کرد بيش از ۱۸۰ مورد از اين گونه دخالتها، از جمله کتک زدن و ترساندن، را ثبت کرده است.

اين گروه گفت مقامات بر سر راه خبرنگاران خارجی به مناطق مورد سکونت اقليت های چين، نظير نواحی غربی چون تبت و جين جيانگ، همچنان مانع ايجاد می کنند. اما اين گروه همچنين گفت مقررات جديدی که مقامات دولتی وضع کرده اند بطور کلی شرايط گزارش کردن از سوی خبرنگاران خارجی را بهبود بخشيده است.

هدف از مقراراتی که در اوايل سال ۲۰۰۷ وضع شد اين بود که به خبرنگاران خارجی اجازه دهد تا بجای کسب ابتدا به ساکن اجازه دولتی بتوانند با مردم چين مصاحبه به عمل آورند.

يک مقام ارشد دولت چين هفته پيش گفت احتمال دارد اين مقررات بجای منقضی شدن در موعد مقرر در اکتبر سال آينده براب بعد از بازی های المپيک نيز به قوت خود باقی بمانند.

با حفظ محدوديت بر گفتگو درباره دمکراسی، آزادی مذهبی، يا هر موضوع ديگری که دولت چين آن را براندازی تلقی کند، دولت چين همچنان کنترل شديد خود را بر رسانه های داخلی ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG