لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

اتحاديه آفريقا اختيارات لازم را به نيروی جديد پاسدار صلح سازمان ملل در دارفور تفويض کرد


اتحاديه آفريقا روز دوشنبه اختيارات لازم را به يک نيروی جديد پاسدار صلح سازمان ملل متحد در دارفور تفويض کرد؛ و سازمان ملل اميدوار است که اين اقدام خشونت را در اين منطقه جنگ زده ريشه کن سازد.

تشريفات تفويض اختيار، که در ستادٍ مرکزی سازمان ملل در ال فاشرEl Fasher ، مرکز دارفور شمالی، انجام شد، به ماهها فشار بين المللی بر عُمَر البشير رئيس جمهوری سودان پايان داد.

ژنرال مارتين آگوای Agwai فرمانده نيروی اتحاديه آفريقا کلاه سبز بِرِه beret اتحاديه آفريقا را از سر برداشت، و با به سر گذاشتن کلاه آبی سازمان ملل به فرماندهی نيروی جديد سازمان ملل منصوب شد.

رودُلف آدادا، نماينده ويژه نيروی جديد سازمان ملل و اتحاديه آفريقا در دارفور گفت، «هيأت نظامی سازمان ملل– اتحاديه آفريقا، موسوم به «يوناميد» بايد قادر باشد بدون مانِع عمل کند. و بايد به جنگ پايان داده شود.» بيشتر پرسنلٍ اين نيرو همان افراد نيروی ۷,۰۰۰ نفری اتحاديه آفريقا هستندف که ۸۰۰ سرباز سازمان ملل و ۱,۲۰۰ مأمور پليس به آن اضافه شده اند.

اما شمار افراد نيروی ۹,۰۰۰ نفری موجود، به مراتب کمتر از نيروی ۲۶,۰۰۰ نفری است که قرار است طبق برنامه بوجود آيد؛ و بسياری از اين امر واهمه دارند که کمبود پرسنل ممکن است کار حفاظت از غير نظاميان را دشوار سازد.

XS
SM
MD
LG