لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

اولمرت از اعضای کابينه خواست بدون موافقت وی با ساخت و ساز در کرانه باختری موافقت نکنند


یک هفته پیش از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از خاورمیانه، ایهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، در نامه ای به شماری از اعضای کابینه، ازآنان خواست بدون موافقت شخص وی با هیچ نوع ساخت و ساز در کرانه باختری موافقت نکنند.

در نامه که به وزیران دفاع، مسکن و کشاورزی فرستاده شده است اشاره ای به خانه سازی در بیت المقدس شرقی نشده است. خانه سازی در این ناحیه موضوع مشاجره جاری فلسطینی ها با اسرائیل است.

چند روز پیش نیز نخست وزیر از اعضای کابینه اش خواسته بود بدون موافقت او با هیچ نوع ساخت و ساز در بیت المقدس شرقی موافقت نکنند. تصمیم های چند هفته گذشته درسطح پائین تر از اعضای کابینه اسرائیل در زمینه خانه سازی در سرزمینهای مورد مشاجره، نخست وزیر را غافلگیر کرد و موجب خشم آمریکا و فلسطینی ها شد.

سخنگوی آقای اولمرت امروز گفت نخست وزیر به اعضای کابینه گفته است دولت او آماده اجرای کامل تعهدات دولت در ارتباط با «نقشه راه» ، طرح صلح فلسطینی ها با اسرائیل است و اسرائیل به موجب نقشه راه متعهد است از خانه سازی در کرانه باختری دست بردارد.

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل افزود چنانچه طرف فلسطینی هم به تعهد خود عمل کند در سال نومیلادی شاهد پیشرفتهای جدی در زمینه صلح خواهیم بود.

صائب عریقات مذاکره کننده فلسطینی ، نیز امروز در شهر رام الله ،ازآمادگی دو طرف برای همکاری و تبدیل سال ۲۰۰۸ به سال امضای پیمان صلح سخن گفت.

XS
SM
MD
LG