لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

نخست وزير ژاپن مذاکرات با رهبران چين را آغاز کرد


یاسو فوکودا، نخست وزیر ژاپن روز جمعه گفتگوهای خود را با رهبران چین در زمینه چند مسأله دشوار آغاز کرد. نخست وزیر ژاپن روز جمعه به نشانه قصد و تمایل کشورش به گرم شدن روابط با چین، از زادگاه کنفسیوس بازدید کرد.

ون جیابائو، همتای نخست وزیر ژاپن در تالار بزرگ خلق در پکن به او خوش آمد گفت. جیابائو در این مراسم گفت:«مایلم از این فرصت استفاده کنم تا پیوندهای دو کشور چین و ژاپن به پیش برود و هرچه بیشتر گسترش یابد.»

دشمنی دو کشور چین و ژاپن ریشه در اختلافات ارضی، جنگهای دریایی، و رقابت منطقه ای دارد؛ و دیدار نخست وزیر ژاپن از چین در جهت رفع این اختلافات صورت گرفته است.

مذاکرات چین و ژاپن بیشتر در باره حق اکتشاف و بهره برداری از دریای شرق چین است، اما در باره مسائل دیگری مانند کره شمالی و تغییرات محیط زیست نیز گفتگو خواهند کرد. این دیدارها با چند ملاقات میان رهبران دو کشور در آینده پیگیری خواهد شد.

فوکودا همچنین با هو جین تائو رئیس جمهوری و نیز رئیس قوه قانونگذاری چین گفتگو خواهد کرد و سپس در دانشگاه معتبر پکن سخنانی ایراد خواهد کرد و از شهرکهای صنعتی تیانجین و کوفو، که زادگاه کنفسیوس فیلسوف بزرگ چین است بازدید بعمل خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG