لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

پيکر بی نظير بوتو در آرامگاه خانوادگی بخاک سپرده شد


یکروز پس از ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان در راولپندی، پیکر وی در آرامگاه خانوادگی بوتو در لارکانه واقع در استان سند بخاک سپرده شد. صدها هزار نفر از مردم پاکستان در مراسم تشییع جنازه رهبر ۵۴ ساله اپوزیسیون که از محبوبیت فراوانی در کشور برخوردار بود شرکت کردند.

صدها هزار پاکستانی با بی نظیر بوتو که آرزویش بازگشت دموکراسی به کشور و پایان دادن به افراط گرایی مذهبی در پاکستان بود، وداع کردند. مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری خانم بی نظیر بوتو در حالی برگزار شد که ناآرامیها و اغتشاشاتی در گوشه و کنار پاکستان بوقوع پیوسته است. مردم خشمگین که مشرف را بطور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول ترور بی نظیر بوتو میدانند به خیابانها سرازیر شده و به اماکن عمومی از جمله بانکها و فروشگاهها حمله کرده اند. بگفته یک مقام انتظامی پاکستان، در این ناآرامیها تاکنون حداقل ۱۹ نفر کشته شده اند.

نیروهای ارتش پاکستان در چندین نقطه از جمله در پیشاور، مرکز ولایت سرحد شمال غربی که از مراکز فعالیت اسلامگرایان تندرو محسوب می شود، برای برقراری نظم در خیابان ها مستقر شده اند.

پرویز مشرف رئیس جمهوری پاکستان این ترور را محکوم کرده و در کشور ۳ روز عزای عمومی اعلام کرده است .

کاندولیزا رایس وزیر امورخارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه ای ضمن ابراز تاسف عمیق خود از ترور خانم بوتو و محکوم کردن آن، یادآور شد که نتایج مرگبار این حمله بدون شک اراده و بردباری مردم پاکستان را در بوته آزمایش خواهد گذاشت. خانم رایس به مردم پاکستان، رهبران سیاسی و جامعه مدنی توصیه کرده است که ضمن حفظ آرامش، در جهت بنای آینده ای توام با دموکراسی، صلح و اعتدال بیشتر کوشش کنند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت ترور خانم بوتو را بعهده نگرفته است، اما گمانه زنی های زیادی در اینمورد میشود. بسیاری این ترور را کار عناصر افراطی مانند طالبان و القاعده میدانند. خانم بوتو عهد کرده بود که در صورت رسیدن به مقام نخست وزیری با قاطعیت هر چه تمامتر با آنها مبارزه کند.

بسیاری از هوادارن بوتو مشرف را بطور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول ترور او میدانند. در اين مورد که چرا یک چنین احساسی در میان هواداران بوتو وجود دارد، خبرنگار صدای آمريکا چنين می گويد: "شاید مهمترین عامل در این زمینه را باید اظهارات خود خانم بوتو در ماه اکتبر امسال دانست. نخست وزیر پیشین پاکستان در پی سوقصد نافرجام ماه اکتبر در کراچی، در نامه ای خطاب به مشرف خواستار افزایش تدابیر امنیتی برای حفظ جانش شده بود. خانم بوتو در ایمیلی به مارک سیگل سخنگوی خود در آمریکا متذکر شده بود که مشرف درخواستهای وی را برای محافظت بیشتر از او در پاکستان از قبیل دادن یک خودروی دارای شیشه های تیره، ۴ اتومبیل اسکورت پلیس و یا دستگاههای الکترونیکی برای ایجاد اخلال در امواج بمبهای قابل کنترل از راه دور رد کرده است."

خانم بوتو در ایمیل خود به سیگل که نسخه ای از آن برای شبکه خبری سی ان ان هم فرستاده شد، گفته بود که انشاالله اتفاقی نخواهد افتاد اما اگر اتفاقی بیافتد مشرف را مسئول خواهد دانست.

بنا به آخرین گزارشها در ناآرامیهایی که در پی ترور بی نظیر بوتو در گوشه و کنار پاکستان صورت گرفته حداقل ۱۹ نفر کشته شده اند.بيژن فرهودی خبرنگار شبکه فارسی صدای آمريکا در اين مورد می گويد: "با توجه به نا آرامیها در پاکستان، سفارت ایالات متحده در اسلام آباد به شهروندان آمریکایی مقیم پاکستان یا آنهایی که مشغول سفر به این کشورند توصیه کرده که سر بزیر باشند، رفت و آمدهای خود را به حداقل برسانند و در تمام اوقات مراقب اطراف خود باشند. در يادداشت سفارت آمريکا همچنين آمده است؛ احتمال خشونتهای پراکنده و تظاهرات در پاکستان در این هفته در پی ترور خانم بوتو بسیار زیاد است."

XS
SM
MD
LG