لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

نخست وزير صربستان از آمريکا بخاطر حمايت از استقلال کوسوو انتقاد کرد


نخست وزير صربستان امروز (پنجشنبه) از ايالات متحده آمريکا بخاطر حمايت از استقلال کوسوو انتقاد کرد؛ و در همين حال پارلمان صربستان در زمينه قطع پيوندهای ديپلماتيک با کشورهای غربی که استقلال ايالت کوسوو را به رسميت ميشناسند به شور و بحث پرداخته است.

ووئيسلاو کوشونيکا، نخست وزير صربستان در پارلمان آن کشور، ضمن انتقاد از سياست امريکا قطعنامه ای به پارلمان صربستان ارائه داد که در آن نظر اتحاديه اروپا دائر بر تعيين يک هيات در کوسوو رد شده است. صربستان تهديد کرده است که چنانچه کوسوو به استقلال دست يابد از اتحاديه اروپا بيرون خواهد رفت. در اين قطعنامه همچنين سازمان ناتو و غرب بخاطر هواداری از جدايی خواهان کوسوو محکوم شده اند.

اگر اين قطعنامه به تصويب برسد، همه مقامات صربستان موظف خواهند شد استقلال کوسوو را رد کنند؛ و احتمالاً روابط صربستان با کشورهای غرب به تيرگی خواهد گراييد.

از سوی ديگر اکثريت قوم آلبانيايی، که نود درصد از جمعيت دو ميليونی کوسوو را تشکيل ميدهند، گفته اند اوايل سال آينده اعلام استقلال خواهند کرد.

آمريکا و اتحاديه اروپا گفته اند استقلال کوسوو را به رسميت خواهند شناخت، زيرا اين ايالت از سال ۱۹۹۹، که سازمان ناتو برای متوقف کردن ارتش اسلوبودان ميلوسويچ، رئيس جمهوری سابق صربستان، از سرکوب جدايی خواهان در آن کشور دخالت کرد، زير کنترل صربستان نبوده است.

صربستان، که تحت حمايت روسيه است، مصرانه تلاش ميکند که کوسوو جزئی از خاک آن کشور باقی بماند؛ و خواستار گفتگوهای بيشتر با آلبانيايی های اين ايالت شده است.

XS
SM
MD
LG