لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

گروگانهای فارک قرار است بزودی آزادی خود را بدست آورند


کريستينا فرناندز، رئيس جمهوری آرژانتين، در بوئنوس آيرس اعلام کرد همسر خود و رئيس جمهوری پيشين آرژانتين، نستور کرچنر، را به کاراکاس می فرستد تا در مقام بخشی از گروه بين المللی ميانجيگران بر مراسم آزادی سه گروگان نظارت کند. خانم فرناندز گفت همسر وی از متحدان هوگو چاوز رئيس جمهور ی ونزوئلا «بخشی از کميسيون بين المللی مورد درخواست رئيسان جمهوری فرانسه و ونزوئلاست که در طی عمليات انساندوستانه در چند روز آينده به آزادی سه تن از گروگانهای نيروهای ارتش انقلابی کلمبيا موسوم به فارک در جنگلهای کلمبيا کمک می رسانند.»

خورخه تايانا، وزير امور خارجه آرژانتين، نيز گفت کميسيون بين المللی از پشتيبانی کامل دولت کلمبيا برخوردار است.

آلبرت فرناندز، رئيس ستاد نيروهای مسلح آرژانتين، بر تلاش همه جانبه کشورش برایآزادی گروگانها تاکيد کرد. وی گفت، «پرزيدنت کرچنر و خورخه تايانا با رهنمودهای پرزيدنت فرناندزآمادگی کامل دارندبه هر جا که لازم باشد سفر کنندو با صرف وقت آزادی گروگانها را تضمين نمايند.»

درکاراکاس، فرناندو آرويو، وزير امورخارجه، از تلاشهای هوگو چاوز در اين راستا سپاس گزاری کرد.

فارک هفته پيش اعلام کرد گروگانها را به هوگو چاوز تحويل می دهد تا اتحاد خود با رئيس جمهوری سوسياليست ونزوئلارا نشان دهد. فارک بزرگترين گروه شورشی کلمبيا با اين کار خود آلوارو اوريبه رئيس جمهوری کلميبا را دور زد و مانع ازآن شد که وی از آزادی گروگانها برای خود اعتباری کسب کند.

کنسوئلو گونزالس، نماينده پارلمان، کلارا روخا و پسر خردسال وی سه گروگانی هستند که قرار است آزاد شوند.

دولت کلمبيا از ونزوئلا خواسته است بر هليکوپتر و هواپيما آرم صليب سرخ جهانی را نقش کند و ونزوئلا اين خواست را پذيرفته است.

هوگو چاوز ابراز اميدواری کرده است عمليات آزادی 3 گروگان ظرف چند ساعت انجام شود و مشکل خاصی پيش نيايد.

وزير خارجه کلميبا در بوگوتا اعلام کرد دولت يک هيات گفتگو کننده صلح به کميسيون اعزام می کند تا ناظر آزاد سازی گروگانها باشد. اينگريد بتانکور، نامزد پيشين رياست جمهوری کلمبيا، که او نيز سالهاست در اسارت فارک به سر می برد جزو آزاد شدگان اين مرحله نيست. خوان کارلوس لوکوتنه همسر وی ابراز اميدواری کرده است که فارک همسر او را نيز آزاد کند. وی گفت، «اميدواريم اين ها بتوانند ساير گروگانها را نيز از چنگ چريکها آزاد کنند. اين آزادی می تواند يکجانبه باشد و يا بخشی از روند بين المللی که طی آن همه گروگانها را به آزادی برساند.»

هوگو چاوز نيز ابراز اميدواری کرده است گروگانهای بيشتری آزاد شوند. به گفته او در کميسيون ناظر برعمليات آزادی گروگانها بوليوی، آرژانتين، اکوادور، کوبا، فرانسه، کلمبيا و برزيل عضويت دارند. آقای چاوز می گويد هواپيما و هليکوپتر به ۷۵ کيلومتری بوگوتا می روند و گروگانها را تحويل می گيرند. مقصد بعدی به لحاظ امنيتی ذکر نشده است. فارک پيشتر اعلام کرده است در ازای آزادی ۴۷ گروگان خود از جمله بتانکور و سه مقاطعه کار نظامی آمريکائی دولتهای کلمبيا وآمريکا بايد همه زندانيان فارک را آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG