لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

دفتر جلال طالبانی اعتبار قرارداد الجزاير را تاييد کرد


يکروز پس از آنکه اظهارات جلال طالبانی رييس جمهوری عراق مبنی بر رّد موافقتنامه مرزی ۱۹۷۵ ايران و عراق با انتقاد مقامهای جمهوری اسلامی روبرو شد، دفتر طالبانی با صدور اعلاميه ای اعتبار قرارداد الجزاير را تاييد کرد. اين اعلاميه که در وبسايت دفتر رياست جمهوری عراق منتشرشده، می گويد پيمان ۱۹۷۵ الجزاير همچنان اعتبار دارد و براساس قوانين و معاهده های بين المللی لغو نشده است. آقای طالبانی در مصاحبه ای با روزنامه الحيات گفته بود که قرارداد الجزاير از سوی گروههای مخالف دولت سابق عراق که اکنون خود حاکم اين کشور هستند، لغو شده دانسته ميشود. بگفته وی اين قرارداد بين شاه ايران و صدام امضا شده بود و نه بين ايران و عراق.

در اعلاميه دفتر طالبانی آمده است که منظور وی اين بوده است که هنگاميکه صدام حسين و شاه وقت ايران اين قرارداد را امضا کردند، همه احزاب مخالف در عراق با آن مخالفت ورزيدند زيرا آن را طناب نجات صدام حسين ميدانستند که زير ضربات نابود کننده انقلاب کردها قرار داشت.

اعلاميه دفتر طالبانی می گويد در خصوص اين قرارداد هنوز برخی ملاحظات وجود دارد و امکان گفتگو در زمينه آن و دستيابی به توافق مشترک با دوستان ايرانی، وجود دارد.

بنا به اين اعلاميه، نميتوان اين قرارداد را بطور يکجانبه لغو يا پاره کرد.

پيمان الجزاير در ژوئن ۱۹۷۵ بين وزيران امورخارجه ايران و عراق، در حضور شاه و صدام حسين با وساطت رييس جمهور وقت الجزاير امضا شد. براساس اين قرارداد عراق از موضع قبلی خود در اينمورد که ساحل شرقی اروندرود (شط العرب) خط مرزی دو کشور را تشکيل ميدهد دست کشيد و ايران نيز به حمايت از گروههای مخالف مسلح رژيم بغداد بويژه گروههای کرد پايان داد.

ديروز، منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران گفت که قرارداد ۱۹۷۵ سندی خدشه ناپذير است که در سازمان ملل متحد به ثبت رسيده است. بگفته متکی، طالبانی در سفرهای مختلف خود به تهران، وقتی اين موضوع مطرح شد مواضع ديگری داشت. سفير ايران در عراق نيز با ابراز شگفتی از سخنان طالبانی اظهار داشت که همکاريهای دو کشور همگی بر پايه اين قرارداد صورت ميگيرد.

طالبانی در حالی سخن از عدم پذيرفتن پيمان ۱۹۷۵ الجزاير داده بود که ايران بخاطر جنگ ۸ ساله که به تاييد سازمان ملل متحد عراق آغازگر آن بود، حدود ۱۰۰۰ ميليارد دلار غرامت از بغداد طلبکار است. در مصاحبه با الحيات، طالبانی گفته بود که ما به برادران ايرانی خود پيشنهاد داده ايم که غرامت ۱۰۰۰ ميليارد دلار جنگ صدام را بخاطر وضعيت جنگزده کشور فراموش کنند.

XS
SM
MD
LG