لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

کاندوليزا رايس: آمريکا برای ايجاد روابط بهتر با دولتهای سوريه و جمهوری اسلامی ايران آماده است


کاندوليزا رايس: آمريکا برای ايجاد روابط بهتر با دولتهای سوريه و جمهوری اسلامی ايران آماده است
کاندوليزا رايس: آمريکا برای ايجاد روابط بهتر با دولتهای سوريه و جمهوری اسلامی ايران آماده است
<!-- IMAGE -->

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، میگوید ایالات متحده برای ایجاد روابط بهتر با دولتهای سوریه و جمهوری اسلامی ایران آماده است. خانم رایس افزود: "اما آنها باید شیوه همکاری و نه رویاروئی با جامعه بین المللی را بر گزینند."

وزیر امور خارجه آمریکا میگوید در طی سال گذشته، آمریکا در تلاشهایش" بویژه در رابطه با جمهوری اسلامی ایران "پیشرفتهائی داشته است. رایس در ادامه خاطر نشان کرد؛ "برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن پیگیری توان هسته ای جمهوری اسلامی، تصویب دومین قطعنامه تحریم از سوی شورای امینت سازمان ملل متحد به همکاريهای بین المللی در اين زمينه تحکیم بخشید.

اکنون ما با جامعه بين المللی در حال مذاکره هستیم و باور داریم که در سال آینده قطعنامه سوم تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را به تصویب می رسانيم. ما فشارهای مالی را بر مؤسسات، بانکها، و شرکتهائی که از سیستم مالی بین المللی برای پوشش سوءاستفاده میکنند، افزایش دادیم. ما منابع حمایتهای مرگبار دولت اسلامی ایران از افراطیونی که نیروهای آمریکائی و ائتلاف و مردم بیگناه را در عراق و افغانستان مورد حمله قرار میدهند، هدف قرار دادیم."

خانم رایس پیشنهادی را که نخستین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده بود، دوباره تکرار کرد. رایس گفت شرایط چنین مذاکراتی رعایت خواستهای بین المللی و متوقف کردن فعالیتهای غنی سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه یاد آور شد " اگر دولت اسلامی ایران فقط یک کار که بر اساس قطعنامه های شورای امنیت لازم الاجرا است، یعنی تعلیق فعالیتهای غنی سازی و بازپردازش اورانیوم، را رعایت کند، حاضر هستم با همتای خود در جمهوری اسلامی ایران در هر زمان و در هرمکانی دیدار و درباره هر موضوعی گفتگو کنم."

خانم رایس گفت نبايد اجازه داد تا دولت اسلامی ایران غنی سازی اورانیوم را ادامه دهد و این کاری است که جمهوری اسلامی ایران در پوشش مذاکره برای تکمیل این تکنولوژی انجام میدهد. این دلیلی است که چرا تعلیق مهم است. غنی سازی اورانیوم دشوارترین کار در تولید سلاحهای هسته ای است." وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد:" ادامه غنی سازی برای ایرانیان پر هزینه است. باید باین امر توجه کرد که در ایران هم افرادی هستند که فکر میکنند آنها در مسیری غلط و نادرست گام بر میدارند."

XS
SM
MD
LG