لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

چهل کليمی ايرانی مخفيانه به اسرائيل مهاجرت کردند


۴۰ نفر از ايرانيان کليمی که تهران را بقصد مهاجرت به اسراييل ترک کرده بودند، روز گذشته در فرودگاه تل آويو با استقبال گرم بستگان خود و همچنين خبرنگاران اسراييلی روبرو شدند.

مهاجران طی عملياتی مخفيانه و از راهی که توسط دولت اسراييل تدارک و هزينه آن توسط يک گروه از مسيحيان کليسای اوانجلی در آمريکا پرداخت شده بود وارد اسراييل شدند.

در حاليکه حساسيت و ويژگی ورود اين افراد از ايران به اسراييل کاملا محسوس و ملموس بود، مسافران پس از گذراندن تشريفات طولانی اداری و مهاجرتی فرودگاه، در ميان ابراز احساسات خويشان و بستگان خود وارد سالن فرودگاه تل آويو شدند.

گرچه جزييات سفر و مسير مسافران در اختيار خبرنگاران گذاشته نشد، اما حدس قريب به يقين اين بود که کليميان مهاجر از طريق کشور ثالثی وارد اسراييل شده اند.

هزينه سفر مهاجران از مبدا تا مقصد، توسط يک موسسه خيريه مسيحيان و کليميان که هر ساله ميليونها دلار از طرفداران خود جمع آوری ميکند تامين شده است. مايکل جانکل لوويتز، سخنگوی موسسه کليمی، که در رابطه با امر مهاجرت فعال است، گفت تعداد مهاجران کليمی از ايران به اسراييل در سال ۲۰۰۷ بيش از هر سال ديگری پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ بوده است. همين مقام افزود در سال جاری مسيحی ۲۰۰ کليمی از مجموع ۲۵ هزار يهودی که در ايران زندگی ميکنند به اسراييل مهاجرت کرده اند. وی ادامه داد، «اين تعداد نسبت به سال گذشته که تعدادمهاجران فقط ۶۵ نفر بود، افزايش قابل توجهی را نشان ميدهد.»

کارشناسان و کليميانی که معمولا بدور از هياهو از ايران به اسراييل مهاجرت ميکنند ميگويند کليميان مقيم ايران زندگی نسبتا آرام و راحتی را دارند. سخنگوی اين موسسه خيريه همچنين با اشاره به کمکهای مالی به مهاجرين به اسراييل گفت: «اين موسسه ی بين المللی، با حمايت مالی از هر مهاجر مبلغ ده هزار دلار بآنها پرداخت ميکند، که اين مبلغ بسيار بيش از کمکهای دولتی اسراييل است.»

جامعه کليميان مقيم ايران که تحت حمايت قانون اساسی جمهوری اسلامی هستند، دارای يک نماينده در مجلس قانون گذاری ايران است، مجلسی که در مجموع دارای ۲۹۰ کرسی است.

اما بهر حال موجوديت اقليت کليمی در ايران خالی از اشکال هم نبوده است. در سال ۲۰۰۰ جمهوری اسلامی ده نفر کليمی را به اتهام جاسوسی برای اسراييل دستگير کرد. اين افراد پس از محاکمه هر کدام به مدت چهار تا سيزده سال زندانی محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG