لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

فعالان مدنی، نويسندگان و سازمان های بين المللی نگران وضعيت زندانيان


حدود هفتاد تن از نويسندگان و فعالان سياسی و اجتماعی ايران با امضای نامه ايی به ادامه بازداشت دانشجويان اعتراض کردند. اين دانشجويان که تعداد آنها در برخی منابع بيست نفر و بر اساس منابع ديگر سی نفر ذکر شده است از روز يازدهم آذرماه تاکنون به اتهام قصد برگزاری مراسم روز دانشجو در شانزدهم آذرماه در بازداشت بسر می برند.

اين نامه با ابراز نگرانی از وضعيت ناروشن دانشجويان خواهان آزادی فوری و بی قيد و شرط دانشجويان دربند شده است.

اين در حالی بود که احضار دانشجويان به کميته انضباطی دانشگاه کرمان ادامه دارد و وحيد زارع صاحب امتياز و مدير مسئول نشريه گل يا پوچ، به اتهام ايجاد آشوب در دانشگاه و چاپ و پخش نشريه غيرقانونی، به کميته انضباطی احضار شده است.

در همين حال، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ايی وضعيت روزنامه نگاران زندانی را نگران کننده توصيف کرد.

در اين بيانيه با اشاره به خبر آزادی يعقوب سالکی نيا پس از گذشت پنجاه روز آمده است ايران همچنان با يازده روزنامه نگار و دو وب نگار زندانی بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه است. اين بيانيه می گويد امروز بيش از هر زمانی ديگر کارزاری جهانی در حمايت از روزنامه نگاران ايرانی ضرورت دارد.

همچنين، برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر به عنوان برنامه ايی مشترک از سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر خواستار رسيدگی فوری برای رسيدگی به وضعيت جسمانی محمود صالحی در زندان شد.

XS
SM
MD
LG