لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

خبرگزاری روسيه: جمهوری اسلامی شرايط اعلام شده از سوی رايس را رد کرد


بنا به گزارش خبرگزاری نووستی، جمهوری اسلامی ايران شرايط اعلام شده از سوی کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، را مبنی بر آمادگی واشنگتن برای آغاز مذاکرات مستقيم با ايران در صورت توقف غنی سازی اورانيوم از سوی تهران رد کرده است.

در اطلاعيه ای که امروز دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران منتشر کرد آمده است سياستمداران آمريکايی بعد از انتشار گزارش اداره اطلاعات آمريکا در مورد ايران درباره پيش شرط هايی برای مذاکرات با کشور ما صحبت می کنند، اما ما هيچ شرطی را قبول نخواهيم کرد.

از سوی ديگر، روسيه می گويد که تامين سامانه هوايی اولويت همکاريهای نظامی با تهران است و همزمان کارشناسانی را برای راه اندازی سيستم دفاع هوايی تور- ام يک به ايران فرستاده است. بر اساس قرارداد ۷۰۰ ميليون دلاری بين جمهوری اسلامی و روسيه مسکو سال گذشته يک سامانه دفاع موشکی موسوم به تور ام يک را در اختيار جمهوری اسلامی قرار داد. و اکنون کارشناسانی را برای نظارت بر فرايند آموزش به تهران فرستاده است.

موشک های سری تور ام يک تنها در روسيه توليد می شود و مدلهايی که بنا به گفته وزير دفاع روسيه به ايران ارسال شده است برای ساقط کردن اهداف هوايی تا ارتفاع شش هزار متری کاربرد دارند.

آخرين خبرها از ايران حاکيست که غلامحسين نوذری وزير نفت جمهوری اسلامی ايران در گفتگو با تلويزيون دولتی ايران از مذاکرات جمهوری اسلامی ايران با يک شرکت ايتاليايی برای انتقال گاز آن کشور به ايتاليا خبر داد. وزير نفت ايران در بيان جزئيات اين قرارداد گفت نياز ايتاليا در مرحله نخست يعنی تا پايان سال ۲۰۰۸ ميلادی ۴۲ ميليون متر مکعب خواهد بود و در مرحله بعد به ۱۲۸ ميليون متر مکعب خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG