لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۷

يک مقام آمريکائی ميگويد تهران تصميم به مهارکردن جنگجويان شيعه درعراق گرفته است


مقامات آمريکائی ميگويند اقدام جمهوری اسلامی ايران در مهار کردن شبه نظاميان جنگجوی شيعه ای که در عراق از آنها حمايت ميکند ، موجب کاهشی عمده در حملاتی شده است که برای انجام آنها از بمب های قدرتمند و مخرب جاده ای استفاده ميشد.

روزنامه واشنگتن پست امروز، يکشنبه، اظهارات ديويد ساترفيلد، يک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمريکا را نقل کرد که گفته است تصميم مهار کردن شبه نظاميان شيعه در عراق، در بالاترين سطوح مقامات جمهوری اسلامی ايران اتخاذ شده است.

ساترفيلد در مصاحبه با اين روزنامه ميگويد گرچه ممکن است جريان انتقال بمب های جاده ای از ايران متوقف نشده باشد اما کاهش استفاده از آنها، و کاهشی که در مجموع در حملات پيدا شده است، بايد ناشی از اين تصميم جمهوری اسلامی باشد.

واشنگتن پست اظهارات ريان کروکر سفير آمريکا در عراق را نقل ميکند که گفته است تائيد و تحکيم چنين تصميمی توسط جمهوری اسلامی ايران می تواند آغاز گر خوبی برای چهارمين دور مذاکرات ميان وی و سفير جمهوری اسلامی در عراق باشد.

آمريکا و ايران در سال جاری، پس از گذشت بيست و هفت سال از قطع مناسبات ديپلماتيک دو کشور ، سه بار در باره عراق در بغداد مذاکره کردند . آخرين دور مذاکرات در ماه اوت انجام گرفت.

روزنامه واشنگتن پست اظهارات ساترفيلد را نقل ميکند که گفته است تصميم جمهوری اسلامی ايران ناشی از خيرخواهی و نوعدوستی نيست بلکه زنگ خطری عامل آن است که به تهران هشدار ميدهد گروههائی که از آنها حمايت ميکند به منافع درازمدت ايران آسيب ميرسانند.

آمريکا نيروی قدس سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ايران را به فراهم کردن تسليحات برای افراطيون شيعه در عراق متهم کرده است که ارسال بمب های قدرتمند و مخرب جاده ای بخشی از آنهاست. جمهوری اسلامی ايران حمايت کردن از شورشيان در عراق را تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG