لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

طرفداران نخست وزير مخلوع تايلند در نخستين انتخابات پس از کودتا اعلام پيروزی کردند


متحدين تاکسين شيناواترا نخست وزير مخلوع تايلند در نخستين انتخابات سراسری پس از کودتای نظامی سال گذشته اعلام پيروزی کرده اند.

سمک سانداراويج، رهبر حزب پ پ پ ميگويد اطمينان دارد که وی نخست وزير آتی تايلند خواهد بود زيرا حزب او در انتخابات روز يکشنبه قريب نيمی از کرسيهای مجلس نمايندگان در پارلمان را کسب کرده است.

سمک ميگويد تاکسين در تماسی تلفنی از تبعيد به وی تبريک گفته است. سمک گفت با اين پيروزی، کودتا مرده است.

گرچه نتيجه قطعی انتخابات رسما اعلام نشده است اما نود درصد آرائی که شمرده شد نشان ميدهد حزب پ پ پ توانسته است دويست و بيست و هشت کرسی مجلس نمايندگان را کسب کند، که معرف کسب اکثريت اين مجلس نيست که چهارصد و هشتاد کرسی دارد. سمک ميگويد بهمين جهت دنبال تشکيل يک دولت ائتلافی ميرود.

بنظر ميرسد حزب دمکرات با کسب صد و شصت و شش کرسی، برنده رديف دوم است. ابهيسيت وجاجيوا رهبر اين حزب ميگويد اگر حزب پ پ پ نتواند دولت ائتلافی تشکيل دهد حزب وی برای تشکيل ائتلاف مورد نظر خود وارد عمل خواهد شد.

آمريکا از گزارشهای مقدماتی حاکی از برگزاری آزادانه و منصفانه انتخابات تايلند استقبال کرد و از تمامی احزاب خواست به نتايج رای گيری احترام بگذارند.

دولت نظامی تايلند که سال گذشته در يک کودتا به قدرت رسيد تاکسين را از وارد شدن به صحنه سياست برای پنج سال منع کرده است اما اين نخست وزير سابق کماکان در صحنه سياست نفوذ خود را حفظ کرده است.

حاميانش ميگويند وی اوايل سال آينده به تايلند بازخواهد گشت . تحليلگران در مورد واکنش دولت نظامی هشدار داده اند .

پارلمان موقت و انتصابی دولت نظامی تايلند روز جمعه قانون امنيتی جديدی را تصويب کرد که منتقدين ميگويند به ارتش اجازه ميدهد ضمن اعلام و اجرای منع عبور و مرور هرکه را که تهديدی عليه امنيت کشور تشخيص بدهد توقيف کند.

XS
SM
MD
LG