لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

نخست وزيراسرائيل مذاکرات آتش بس با حماس را منتفی دانست


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل مذاکرات آتش بس با گروه ستيزه گر فلسطينی حماس را رد کرده است و ميگويد اسرائيل به عمليات عليه ستيزه گران درنوار غزه ادامه ميدهد.

آقای اولمرت گفت ميان ارتش اسرائيل و گروههای ترور در غزه جنگی واقعی در جريان است.

آقای اولمرت امروز، يکشنبه، به کابينه خود گفت اسرائيل با گروههائی که شرايط گروه بين المللی چهارگانه بانی مذاکرات صلح خاوميانه را به رسميت نمی شناسند مذاکره نخواهد کرد.

گروه چهارگانه از حماس خواسته است خشونت را تقبيح و محکوم کند، اسرائيل را به رسميت بشناسد و توافق های قبلی در مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان را بپذيرد.

گروه ستيزه گر حماس در ماه ژوئن غزه را تصرف و تحت کنترل خود درآورد.

وسائل ارتباط جمعی اسرائيل روز شنبه گزارش داده بودند حماس پيشنهاد شرايط آتش بس با اسرائيل را تدارک می بيند. نخستين مرحله پيشنهاد اين گروه در هفته گذشته و پس از آن ارائه شد که سيزده ستيزه گر فلسطينی، از جمله دو فرمانده ارشد گروه جهاد اسلامی در حملات هوائی اسرائيل کشته شدند.

در همين حال مقامات اسرائيلی ميگويند دولت در نظر دارد هفتصد و چهل واحد آپارتمانی جديد در مناطق اشغالی شرق بيت المقدس و کرانه غربی ايجاد کند. اين مقامات امروز گفتند بيست و پنج ميليون دلار اعتبار برای برنامه های خانه سازی در بودجه سال آينده منظور شده است. اين بودجه هنوز مستلزم تصويب در پارلمان است.

ساختن پانصد واحد آپارتمانی جديد در محله حر همای شرق بيت المقدس ، که در جنگ ۱۹۶۷ به تصرف اسرائيل درآمد و بعدا ضميمه شد، بخشی از برنامه های خانه سازی است. بخش ديگر، شامل ايجاد دويست و چهل واحد مسکونی جديد در يهودی نشين معاله در کرانه غربی است.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی با انتقاد از اين برنامه ميگويد نمی تواند درک کند چرا اسرائيل در ايامی که مذاکرات صلح در باره مسائلی نظير وضعيت يهودی نشين ها دور ميزند، درگير فعاليت های يهودی نشينی ميشود.

در طرح صلح موسوم به نقشه راه که در سال ۲۰۰۳ ارائه شد از اسرائيل خواسته شده است تمامی فعاليت های مرتبط با ايجاد يهودی نشين های جديد را متوقف کند. اين طرح در عين حال از فلسطينيان خواستار مهار کردن ستيزه گران است.

گروه اسرائيلی موسوم به صلح همين حالا، برنامه های خانه سازی را تقبيح و محکوم کرده است، و ميگويد چنين اقدامی مذاکرات صلح با فلسطينيان را به خطر می اندازد.

XS
SM
MD
LG