لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۱

حکيم خواستارکنترل بر گروههای سُنّی شد که با شورشيان مرتبط با القاعده در عراق می جنگند


يک رهبر ارشد شيعه عراقی خواستار کنترل بر گروههای سُنّی مورد حمايت آمريکا شده است که با شورشيان مرتبط با القاعده می جنگند.

عبدالعزيز ال حکيم ، که رهبر مجلس اعلای اسلامی، بزرگترين حزب شيعه در دولت بغداد است، نقش اين گروههای گشتی و مراقبتی را در تخفيف خشونت ستود اما تاکيد کرد که فعاليت آنها بايد با هماهنگی با دولت انجام گيرد.

حکيم امروز در يک سخنرانی در بغداد به مناسبت عيد قربان گفت اين گروهها بايد بازوی دولت در مبارزه عليه مجرمين و تروريستها باشند نه جانشينی برای آن.

در همين حال ادميرال ويليام فالون فرمانده نيروهای آمريکائی در خاورميانه از جمهوری اسلامی ايران خواسته است کمک به شورشيان در عراق را متوقف کند. ادميرال فالون گفت بنظر ميرسد جريان انتقال مواد منفجره از مرز ايران با عراق کُند و احتمالا متوقف شده است. اما وی نشانه ای رسمی و صريح که مويد همکاری تهران باشد نمی بيند.

پيشتر، در هفته گذشته، وزارت دفاع آمريکا گزارشی منتشر ساخته بود که ميگويد در سه ماه گذشته تعليم و مسلح ساختن ستيزه گران شيعه عراقی در ايران ادامه داشته است ، هرچند که خشونت در عراق کمتر شده است.

در صحنه خشونت به گفته مقامات عراقی، در انفجاری انتحاری در استان دياله در شمال بغداد چهارده نفر از جمله يک سرباز آمريکائی کشته شدند . پليس ميگويد هدف اين حمله که در شهرک کنعان رخ داد احتمالا گروههای سُنّی عربی بودند که با ستيزه گران القاعده می جنگند.

امروز در بغداد مقامات عراقی از سفر غير مترقبه کوين راد نخست وزير جديد استراليا برای مذاکره با نوری المالکی نخست وزير عراق خبر دادند. آقای راد ماه گذشته با اين قول انتخاباتی به پيروزی رسيد که تا اواسط سال آينده قريب پانصد سرباز رزمی استراليائی را از عراق خارج کند.

مقامات عراقی ميگويند آقای راد امروز قول داد به حمايت از بغداد در رسيدن به هدفهای امنيتی اش پس از فراخوانی سربازان ادامه دهد. قريب هزار سرباز ديگر استراليائی در فعاليت های غير رزمی در عراق مشارکت دارند.

XS
SM
MD
LG