لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

سرکوب زنان در ايران به بهانه پوشش زمستانی غير اسلامی


سرکوب زنان در ايران به بهانه پوشش زمستانی غير اسلامی
سرکوب زنان در ايران به بهانه پوشش زمستانی غير اسلامی

مقامات جمهوری اسلامی ایران سرکوب زنانی را آغاز کرده اند که پوشاک زمستانی آنها غیر اسلامی پنداشته میشود. بگفته احمد رضا رادان، رئیس پلیس تهران، این لباسها شامل شلوارهای تنگ چسبان در داخل چکمه های بلند نیز میشود.

این سرکوب به بهانه پوشش زمستانی غیر اسلامی در دنباله سرکوب زنانی که کتهای کوتاه در فصول بهار و تابستان می پوشیدند و موهای زیادی را اززیر روسری نشان میدادند، صورت میگیرد. در آنزمان جلوی هزاران زن ایرانی را در خیابانها گرفتند، تعدادی از آنان هدف ایذاء و آزار واقع شدند و تعدادی نیز زندانی شدند. به هزاران زن دیگر نیز هشدار داده شد، صدها تن وادار به شرکت در کلاسهائی شدند تا بیاموزند که از موازین و مقررات دولتی پیروی کنند.

کاملأ روشن است که چقدر برخی از رهبران جمهوری اسلامی در این مورد متعصب هستند. حجت الاسلام غلامرضا حسنی، امام جمعه ارومیه، اخیرأ گفت که زنانیکه لباس نامناسب می پوشند سزاوار مرگ هستند و همسرانشان نیز باید بهمراه آنان بمیرند.

زنان ایران نه تنها برای پوشیدن نوع لباسهایشان مورد هدف قرار میگیرند، بلکه زمانیکه تلاش میکنند که قوانین تبعیض آمیز علیه خود را تغییر دهند نیز مورد تهدید واقع می شوند. کمپین یک میلیون امضا کوششی است برای جمع آوری امضا در راستای تغییر قوانینی که تبعیض جنسی را مجاز و روا میدارد. تعدادی از اعضای این کمپین زندانی شده اند.علاوه بر این دو دانشجو کرد بنامهای روناک صفرزاده و هانا عبدی به اتهام به مخاطره انداختن امنیت ملی بازداشت شدند.

سرکوب فعالان حقوق زن و سرکوب زنان برای لباس پوشیدن همزمان با سرکوب روزنامه نگاران، دانشجویان، رهبران اتحادیه ها و روحانیان ناراضی صورت میگیرد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، درباره مشکلاتی که مردم ایران با آن مواجه هستند چنین میگوید: "آنها هنوز از واقعیت اینکه نمیتوانند آزادانه نظرات مشروع شان را به شیوه ای مسالمت آمیز بیان کنند، رنج میبرند. حقوقی که در سراسر جهان امری پیش افتاده و عادی تلقی میشود مرتبأ از سوی جمهوری اسلامی ایران پایمال میشود. شما میتوانید برخی از نارضایتیهای مردم ایران را نسبت به چنین وضعیتی به شیوه های متفاوت ببینید."

براساس یک اعلامیه کتبی مک کورمک میگوید آمریکا " از دولت جمهوری اسلامی ایران میخواهد پیش از اینکه ایرانیان بیشتری در تلاش برای کسب و اعمال حق جهانشمول آزادی و دیگر حقوق خود آزار بینند و رنج برند، وضعیت حقوق بشر را در ایران بهبود بخشد."

XS
SM
MD
LG