لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

عراق: بمبگذار انتحاری در ايالت دياله سيزده تن را کشت و ده تن را زخمی کرد


مقامات عراق ميگويند روز پنجشنبه يک بمبگذار انتحاری با انفجار مواد منفجره ای که به خود بسته بود، نزديک پاسگاه پليس در شهر کنعان در ايالت دياله عراق سيزده تن را کشت و ده تن را زخمی کرد.

پليس ميگويد ظاهراً هدف اين حمله گروههای عرب سنی مذهب بوده است، که برای نبرد با ستيزه جويان القاعده درعراق به نيروهای تحت رهبری آمريکا پيوسته اند.

از سوی ديگر ، روز چهارشنبه نيز يک بمبگذاری انتحاری در روستای اَباره واقع در بعقوبه در چهل کيلومتری شمال بغداد دست کم يازده تن را از پای درآورد.

در محل حادثه خانواده های عزادار ديده ميشدند که برای يافتن اجساد بستگانشان به صحنه حادثه هجوم برده بودند. اين حادثه هجده تن زخمی برجای گذاشت. يکی از بستگان سوگوار اشک ريزان گفت: «هفت تن از اعضای خانواده ام را از دست داده ام.»

حمله انتحاری در روزی انجام شد که کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا بدون اطلاع قبلی به عراق سفر کرده بود.

سفر وزير امور خارجه به معنای کاهش خشونت در عراق تعبير شده است، که دولت آمريکا آن را پی آمد افزايش نيروهای آمريکا در آن کشور ميداند.

ارتش آمريکا می گويد که حملات در عراق از سال ۲۰۰۳ تا کنون به پايين ترين سطح خود رسيده است و نيروهای ائتلاف، به نشانه حسن نيت و تسهيل آشتی ميان گروهها، ، به مناسبت عيد قربان يکصد زندانی را آزاد کردند.

مقامات ارتش آمريکا ميگويند پرونده های اين عده بوسيله يک کميته مشترک عراقی-آمريکايی بازنگری شده است

تاکنون به مناسبت ايام حج ۸۵۰ زندانی آزاد شده اند.

XS
SM
MD
LG