لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

سوريه آمريکا را به ايجاد مانع در انتخاب رياست جمهوری لبنان متهم کرد


وليد معلم وزير امورخارجه سوريه ميگويد آمريکا مانع از پيشرفت در رای گيری برای انتخاب رياست جمهوری لبنان است.

آقای معلم امروز، پنجشنبه، در دمشق به خبرنگاران گفت سوريه خواستار انجام هرچه زودتر انتخابات رياست جمهوری لبنان است، اما آمريکا با ناديده گرفتن اصل تفاهم در سيستم سياسی فرقه ای لبنان راه پيشرفت در رای گيری برای انتخابات رياست جمهوری را سد کرده است.

آقای معلم گفت سوريه از انتخاب ژنرال ميشل سليمان فرمانده ارتش به عنوان يک کانديدای مورد تفاهم، و تشکيل يک دولت وحدت ملی جانبداری ميکند.

در واشنگتن پرزيدنت بوش در گفتگو با خبرنگاران سوريه را به بی ثبات کردن لبنان متهم کرد و گفت دمشق بايد خود را از روند انتخابات رياست جمهوری لبنان دور نگاه دارد.

پرزيدنت بوش گفت صبر و شکيبائی اش در مورد بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه به پايان رسيده است، و با دمشق در مورد بحران سياسی لبنان مستقيما وارد مذاکره نخواهد شد.

پارلمان لبنان قرار است روز شنبه در دهمين تلاش برای انتخاب رئيس جمهوری جديد جلسه رای گيری داشته باشد.

ديويد ولش فرستاده آمريکا به لبنان روز چهارشنبه برای دومين بار در ملاقات با مقامات دولتی، و رهبران اپوزيسيون، در بيروت از آنان خواستار حل و فصل اختلاف نظرهايشان پيش از رای گيری در پارلمان شد.

ائتلاف حاکم طرفدار غرب در سوريه، و اپوزيسيون تحت رهبری حزب الله با انتخاب ژنرال سليمان به رياست جمهوری موافقت کرده اند، اما در مورد چگونگی تقسيم ديگر مشاغل دولتی به توافق نرسيده اند.

دو طرف همچنين در مورد چگونگی اصلاح قانون اساسی که انتخاب ژنرال سليمان را ممکن کند، اختلاف دارند. قانون اساسی کنونی انتخاب مقامات شاغل را به مقام رياست جمهوری منع ميکند.

لبنان از بيست و سوم نوامبر که اميل لحود طرفدار سوريه در پايان دوره رياست جمهوری اش کنار رفت بدون رئيس جمهوری مانده است.

XS
SM
MD
LG