لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

آمريکا توافق برای تحريم های تنبيهی بيشترعليه برنامه اتمی تهران را تا قبل از ژانويه بعيد ميداند


ديپلمات های پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، وضع تحريم های تنبيهی بيشتر عليه جمهوری اسلامی ايران برای امتناع از به اجرا گذاشتن خواست های اين شورا را بررسی کرده اند.

نيکلاس برنز، معاون وزارت امورخارجه آمريکا، امروز، پنجشنبه، از طريق تماس همزمان تلفنی و تلويزيونی مدار بسته با همقطارانش در بريتانيا، فرانسه، روسيه ، چين و آلمان، که کشورهای پنج بعلاوه يک ناميده ميشوند، صحبت کرد و با آنان به تبادل نظر پرداخت. جزئيات تبادل نظر ها هنوز فاش نشده است.

ديپلمات ها سعی ميکنند در باره شرايط سومين قطعنامه تحريم های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی ايران، برای امتناع از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم به توافق برسند. اما مقامات آمريکائی گفته اند بعيد ميدانند قبل از ژانويه امکان ارائه پيشنهادی در اين زمينه وجود داشته باشد.

صحبت و تبادل نظر های آمريکا با ديگر کشورهای دارای حق وتو در شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در باره تحريم های جديد بر مبنای قطعنامه مارس گذشته اين شورا انجام ميگيرد که خواستار تحريم های تنبيهی بيشتر در صورت امتناع تهران از تعليق در غنی سازی اورانيوم در يک فاصله زمانی شصت روزه است .

در همين حال روسيه در اين هفته ارسال سوخت برای نيروگاه برق اتمی بوشهر را در چارچوب شرايطی آغاز کرد ، که متضمن استرداد سوخت مصرف شده به آن کشور است. يک سخنگوی شرکت مقاطعه کار روسی به صدای آمريکا گفت اين سوخت زير نظارت آژانس بين المللی انرژی اتمی تحويل داده ميشود.

در اين ميان رئيس شرکت سازنده نيروگاه بوشهر نيز امروز گفت ساختمان نيروگاه تکميل خواهد شد اما تا قبل از اواخر سال آينده به راه نخواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG