لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

طرح نوشتار و نقاشی بر ديوار امنيتی اسرائيل انعکاس دهنده آلام ساکنان کرانه غربی است


نوشته ها و نقاشيهايی که بر روی ديوار امنيتی اسرائيل در کرانه باختری رود اردن ترسيم می شوند زندگی فلسطينيان را به تصوير می کشد و در واقع زبان حال و فرياد خفته فلسطينيانی است که به واسطه اين ديوار زندگيشان به مراتب دشوارتر گشته است.

طرح نوشتار و نقاشی بر روی ديوار امنيتی که ارتفاع آن به هشت متر می رسد برای نخستين بار با نشر آگهی های اينترنتی توسط يک گروه هلندی تحت عنوان «درج پيام در ازاء دستمزد» نوآوری شد.

از اهداف اين طرح از سويی انعکاس آلام و دردهای ساکنان کرانه غربی رود اردن است و از سوی ديگر به عنوان يک منبع درآمد می تواند در جهت گسترش طرحهای اجتماعی آنان مورد استفاده قرار گيرد.

هر فلسطينی در ازاء نوشتن يک پيام با هر مضمونی چه سياسی و چه حتی خواستگاری بر روی ديوار ۳۰ يورو دريافت می کند. اما نوشتن پيامهای تنفرآميز عليه فلسطينيان يا اسرائيليها به هيچ وجه مجاز نيست.

فارسی آروری هماهنگ کننده طرح نقاشی ديوار امنيتی در اين زمينه می گويد: «هدف از اين طرح خبر رسانی است نه تغيير شکل و ظاهر ديوار، اينها صدای اعتراض کسانی است که در پشت ديوار زندگی می کنند و ضمناً بديلی است که می تواند در جهت آگاهی افکار عمومی بکار برود.»

آروری که در عين حال سرپرستی گروه جوانان فلسطينی و انجمن جوانان مدافع آزادی و صلح فلسطينيان را در کرانه باختری رود اردن برعهده دارد می گويد بخش کوچکی درآمد مربوط به اين طرح صرف هزينه های دولتی خواهد شد. اما بخش اعظم آن به امور خيريه از جمله احداث کودکستان سينمای جوانان و زمين بسکتبال اختصاص خواهد يافت.

برخی از مردم بطور داوطلبانه از پيامهايی که روز گذشته بر ديوار امنيتی نوشته شد عکس گرفته اند تا به صورت ايميل و در ازاء حق کميسيون برای سايرين ارسال کنند.

سود خالص روز گذشته حدود ۶۰۰ دلار آمريکا بود.

اسرائيل می گويد هدف از احداث اين ديوار امنيتی که از بتون سيم خاردار و گيرنده های الکترونيکی ساخته می شود دور نگاه داشتن بمبگذاران انتحاری و ساير مهاجمان از اسرائيل است. اما فلسطينيان معتقدند اسرائيل با احداث اين ديوار قصد تصاحب زمينهايشان را دارد. روز گذشته نوشتن ۱۳ پيام به زبانهای مختلف بر روی ديوار در حاليکه هلی کوپتر های نظامی اسرائيل مرتب در حال گشت زنی بودند برای فلسطينيان کار چندان آسانی نبود. وزش بادهايی که توسط اين هلی کوپترها توليد می شد مرتباً گرد و خاک به پا کرده و رنگها را در هوا پخش می کردند. يکی از گزنده ترين پيامهايی که بر ديوار امنيتی اسرائيل نوشته شده است می گويد: «اگر ديوار آزادی می آورد پس چه کسی واقعاً آزاد است؟»

XS
SM
MD
LG