لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

کرزی: مبارزه با تروريسم بايد ستيزعليه القاعده و طالبان را فرای مرزهای افغانستان انجام دهد


حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان می گويد آنچه به مبارزه با تروريسم موسوم شده است بايد ستيز عليه القاعده و نيروهای طالبان را فرای مرزهای افغانستان انجام دهد زيرا پناهگاهها و مراکز تعليم ِ تروريستها در خارج از آن کشور واقع است. گر چه آقای کرزی از محل و يا کشور خاصی نام نبرد امّا منظور از چنين اظهار نظرهايی که از طرف مقامات افغان صورت می گيرد بطور معمول اشاره به کشور پاکستان است.

اظهارات آقای کرزی در حالی صورت می گيرد که ايالات متحده در حال بازبينی مأموريت ها و اهداف خود در افغانستان است.

درياسالار ويليام فالن فرمانده نيروهای آمريکا در خاورميانه و آسيای مرکزی در حال بازبينی استراتژی های نظامی است تا اطمينان حاصل کند که افزايش اخير خشونتها در منطقه تهديدی عليه پيشرفتهای بلند مدت نباشد. درياسالار فالن به صدای آمريکا گفته است که نقطه نظرات پيشنهادی خود را در مورد راههای همکاری بهتر با کشورها و سازمانهای موجود در افغانستان به مقامات ارشد آمريکايی ارائه خواهد داد. وی همچنين در نظر دارد تا همکاری نيروهای ائتلاف با ارتش پاکستان را در ارتباط با کنترل بيشتر مرزها افزايش دهد.

بنا به نوشته ی روزنامه ی نيويورک تايمز ارزيابی درياسالار فالن يکی از سه منبعی است که برای بررسی سياست آمريکا در افغانستان در اوايل سال آينده ی مسيحی مورد استفاده قرار می گيرد. دو منبع ديگر ارزيابی وزارت امور خارجه ی آمريکا و سازمان ناتو از شرايط افغانستان خواهد بود.

در سال جاری بيش از شِش هزار نفر تا کنون در خشونتهای مربوط به شورش طالبان کشته شده اند و آقای کرزی از آن عده از رهبران طالبان که با القاعده در ارتباط نيستند خواسته است تا با برزمين گذاشتن سلاحهای خود به دولت افغانستان بپيوندند.

در اين ميان نيروهای ائتلاف و ناتو نيز خسارات و تلفاتی را متحمل شده اند که اين تلفات در بعضی موارد با آتش خودی صورت گرفته است:

پيتر آتکِن رئيس دادستانان ارتش دانمارک روز گذشته در کپنهاک پايتخت آن کشور گفت که دو سرباز دانمارکی در اواخر ماه سپتامبر در افغانستان بر اثر اشتباه اسفبار سربازان بريتانيايی و شليک آنان بسوی موضع سربازان دانمارکی کشته شده اند. اين حادثه در جريان عملياتی عليه ستيزه گران طالبان در ولايت هلمند روی داده است و موضوع از طرف ارتش بريتانيا نيز در دست تحقيق است. دانمارک حدود شِش صد سرباز در افغانستان دارد که در ولايت هلمند مستقر هستند. تلفات نيروهای دانمارکی در افغانستان که از سال ۲۰۰۲ به نيروهای ائتلاف پيوسته اند تا کنون نُه کشته بوده است.

XS
SM
MD
LG