لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

۲۰۰۷ به عنوان مرگبارترين سال برای خبرنگاران شناخته شد


طبق گزارش جديدی، با مرگ ۶۴ عضو رسانه های خبری در ارتباط مستقيم با حرفه شان، سال ۲۰۰۷ مرگبارترين سال برای خبرنگاران در طول يک دهه گذشته بوده است.

کميته حفاظت از خبرنگاران، که مقر آن در آمريکا قرار دارد، آمار خود را امروز (سه شنبه) انتشار داد. در مقام مقايسه اين گزارش از کشته شدن ۵۶ خبرنگار در سال گذشته ياد کرد.

امسال، با کشته شدن ۳۱ کارمند رسانه ها، عراق برای پنجمين سال متوالی مرگبارترين کشور برای خبرنگاران بوده است. اين گزارش می گويد همه اين تعداد بجز يکی از قربانيان عراقی بوده اند، و بسياری از ايشان را از پيش نشان کرده و به قتل رسانيدند. گزارش همچنين می گويد، ۱۲ کارمند ديگر نظير راننده و مامور محافظت نيز کشته شده اند.

اين گزارش می افزايد در تمام نقاط جهان خبرنگارانی که گزارش های مهم از اتفاقات تهيه می کردند و يا رويدادهای حساس را پوشش می دادند، به سکوت واداشته شده اند.

کشته شدگان شامل گزارشگر مستقل ازبک، علی شير سايپوف، بود که در ماه اکتبر در قرقيزستان از نزديک مورد اصابت گلوله قرار گرفت. سايپوف برای صدای آمريکا و راديو اروپای آزاد گزارش می فرستاد.

گزارش می گويد از نظر تعداد خبرنگاران کشته شده تنها يک سال از ۲۰۰۷ از تعداد بيشتری برخوردار بود. در سال ۱۹۹۴ ميلادی ۶۶ کارمند رسانه ای عمدتا در کشمکش های بوسنی، رواندا، و الجزاير کشته شدند.

اين گزارش از تغييرات مثبت نيز ياد کرد. مثلا گفت برای اولين بار ظرف ۱۵ سال گذشته هيچ خبرنگاری در کلمبيا کشته نشده، و از سال ۱۹۹۹ تاکنون هيچ مرگ در حين انجام وظيفه خبرنگاری در فيليپين اتفاق نيفتاده است.

XS
SM
MD
LG