لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

کاسترو: خيال ندارم برای هميشه در قدرت بمانم


روز دوشنبه فيدل کاسترو، رئيس جمهوری بيمار کوبا، در نامه ای که از تلويزيون دولتی کشور خوانده شد، گفت قصد ندارد تا اَبَد در قدرت باقی بماند، يا در راه ظهور و ترقی نسل جوان مانع تراشی کند.

کاسترو در آخرين بند نامه طولانی خود نوشته است: «وظيفه من اين نيست که برای هميشه در مقام و قدرت خود باقی بمانم، يا مانع ظهور و پيشرفت جوانان شوم؛ بلکه وظيفه من آن است که تجربيات و باورهايی را به ديگران منتقل کنم که ارزش ناچيز آنها از دوره ای استثنايی که من در آن زندگی کرده ام نشأت ميگيرد.»

اما، کاسترو فلسفه باورهای خود را مشابه عقايد و نظريات اوسکار نيميرNiemeyer ،معمار نظام حکومتی برزيل دانست، که اينک صدمين سال عمر خود را ميگذراند. رهبر ۸۱ ساله کوبا، هنگام انتقال قدرت به برادر خود، نگفت که چه زمانی از قدرت دست خواهد کشيد، يا اصولاً به اين کار دست خواهد زد.

کاسترو از ژوئيه سال ۲۰۰۶که قدرت را بطور موقت به برادر خود منتقل کرد، تاکنون در مجامع عمومی ديده نشده است؛ و باز هم خود را داوطلب نمايندگی مجلس ملی کوبا کرده است که انتخابات آن، در بيستم ژانويه برگزار خواهد شد. پارلمان جديدی که پس از انتخابات تشکيل خواهد شد، ظرف چند هفته بايد «شورای دولتی» و رئيس آن را تعيين کند؛ اما تا کنون نقش کاسترو در اين فرايند رسماً اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG