لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

مراسم حج امسال به آرامی پيش می رود


روز سه شنبه نزديک به دوميليون زائر به انجام مناسک زيارت خانه خدا ادامه دادند. انتظار ميرود شمار زائران به سه ميليون نفر برسد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد، به رغم انبوه جمعيت و شمار زياد اتومبيلها، مراسم به آرامی و در امنيت انجام شد. مقامات سعودی، در مراسمِ پنج روزه زيارت با چالشهای لژستيکی و بهداشتی بزرگی روبرو هستند.

حج، از ديدگاه بسياری از مسلمانان يک بار در زندگی انسان رخ ميدهد تا بتوانند، در مقدس ترين مکان عالم، و در مهمترين آئين مذهبی مسلمانان، روح خود را از گناه و آلودگی پاک سازند. در اين مراسم، مسلمانان در مسيری گام برميدارند که پيامبر اسلام در هزار و چهارصد سال پيش پيمود.

تلويزيون آسوشيتد پرس تصاويری از صعود زائران به جَبَل عرفات در روز سه شنبه را نشان داد. اوج مناسک حج را ميتوان مراسم عيد قربان دانست که طی آن مسلمانان جهان به ياد تمايل ابراهيم پيامبر به قربانی کردن فرزند خود در راه خدا گوسفند قربانی ميکنند.

در ميان زائران امسال محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، نيز ديده می شود که به دعوت ملک عبدالله برای انجام مناسک حج به عربستان رفته است. احمدی نژاد روز دوشنبه از مسجد پيامبر ديدن کرد. مراسم زيارت خانه خدا روز جمعه پايان می پذيرد.

XS
SM
MD
LG