لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

مقامات عراقی اعلام کردند ۳۰۰ سرباز ترکيه وارد شمال عراق  شده اند


مقامات عراقی و کرد اعلام کردند که امروز (سه شنبه) ۳۰۰ سرباز ترکيه از مرز عبور کرده و وارد شمال عراق شده اند. به گفته ايشان قوای ترکيه سه کيلومتر وارد خاک عراق شده است. هنوز برخوردی گزارش نشده است.

ترکيه پيش از اينها تهديد کرده بود که به قرارگاه های حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک.) در شمال عراق حمله خواهد کرد. نزديک به يکصدهزار سرباز ترکيه در مرز عراق قرار گرفته اند.

دولت ترکيه شورشيان وابسته به اين حزب را متهم کرده است که از قرارگاه هايشان در شمال عراق برای حمله به جنوب شرقی ترکيه استفاده می کنند.

روزنامه واشنگتن پست امروز (سه شنبه) از قول منابعی در پنتاگون که نامشان فاش نشده نقل کرد که ايالات متحده آمريکا اطلاعات ماهواره ای ذيقيمتی به ترکيه داده که به ارتش اين کشور در يک سلسله حمله هايی به شورشيان کمک کرده است.

به گفته مقامات، پرسنل ارتش آمريکا مرکزی برای تشريک اطلاعات در آنکارا بوجود آورده اند.

در همين حال، مقامات کاخ سفيد و وزارت خارجه آمريکا ديروز (دوشنبه) از شفاف سازی پيرامون اينکه آمريکا مشخصا حملات ترکيه را مورد تائيد قرار داده است يا نه خودداری کردند. آنها صرفا به گفتن اينکه پيش از انجام حملات از آن باخبر بودند اکتفا کردند.

همچنين روز دوشنبه، پارلمان عراق حملات پيشين به کوه های قنديل (ناحيه کردنشين در شمال عراق) را به عنوان تجاوز به حاکميت عراق محکوم کرد.

عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه، گفته است اين حملات صرفا پايگاه های پ. ک. ک. را هدف قرار داده بود. اما مقامات کرد عراقی می گويند در اين حمله ها آسيب سنگينی به چندين روستا رسيده و دستکم يک غير نظامی کشته شده است.

XS
SM
MD
LG