لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

کاخ سفيد: تحويل سوخت دليل ديگری است برای تهران که غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد


جمهوری اسلامی ايران دريافت اولين سوخت هسته ای روسيه، که به قصد استفاده در تاسيسات اتمی بوشهر فرستاده شد، را مورد تائيد قرار داد.

بنا به گزارش خبرگزاری های ايرنا و ايسنا رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، غلامرضا آقازاده، امروز (دوشنبه) گفت که ۸۲ تن سوخت ارسالی برای مصرف يکسال تاسيسات بوشهر خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفيد، گوردون جاندرو، گفت تحويل داده شدن سوخت دليل ديگری است برای جمهوری اسلامی که فعاليت های غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد.

پرزيدنت بوش گفت از تصميم روسيه مبنی بر ارسال محموله سوخت به ايران برای استفاده در توليد برق حمايت می کند زيرا، به گفته وی، معنی اين کار اين است که تهران ديگر نيازی به دستيابی به توانايی ها و تکنولوژی های غنی سازی ندارد.

وزارت امورخارجه روسيه نيز از جمهوری اسلامی خواست از اين موقعيت استفاده کرده و غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. اين وزارتخانه با انتشار بيانيه ای گفت اعتقاد دارد اکنون «موقعيت کيفيتا جديدی» بوجود آمده که به تهران اجازه می دهد در جهت برآوردن خواسته های غرب مبنی بر توقف غنی سازی گام هايی بردارد.

اما امروز يک مقام عاليرتبه جمهوری اسلامی اين درخواست ها را رد کرد و گفت دولت ايران حتی با قبول محموله سوخت از روسيه غنی سازی را تعليق نخواهد کرد.

بامداد امروز وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرده بود که سوخت اتمی ارسالی برای تاسيسات بوشهرتا زمانی که در خاک ايران قرار دارد تحت کنترل و تضمين آژانس بين المللی انرژی اتمی خواهد بود.

جمهوری اسلامی ميگويد فعاليت اتمی در بوشهر و نقاط ديگر اکيداً برای مقاصد غير نظامی است. اما آمريکا و متحدين غربی اش جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که برنامه هايش پوششی برای توليد تسليحات اتمی است.

XS
SM
MD
LG