لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

محاکمه رهبرجماعت اسلامی اندونزی در جاکارتا آغاز می شود


امروز محاکمه فردی که ادعا می شود رهبر«جماعت اسلامی»، گروه اسلامگرای ستيزه جو در اندونزی، پرجمعيت ترين کشور اسلامی است در دادگاهی در شهر جاکارتا، پايتخت، آغاز می شود. زَرکاسی ۴۵ ساله، به اتهام شرکت در توطئه حمله تروريستی ، پناه دادن فراريان، و در اختيار داشتن سلاح غيرقانونی متهم شده است.

در صورت محکوم شدن، مجازات مرگ در انتظار زرکاسی خواهد بود.

زرکاسی ، نامها ی مستعار ديگری نيز دارد. جماعت اسلامی که با القاعده در ارتباط است در سال ۲۰۰۲ بابمب گذاری يک کلوب شبانه در بالی، مو جب مرگ ۲۰۲ نفر شد که بيشتر آنها توريستها ی خارجی بودند. زرکاسی در اوايل سال جاری ميلادی همراه با ابودُجانه، فرمانده نظامی جماعت اسلامی، در جزيره جاوه دستگير شد.

ابودُجانه هفته پيش با اتهام هائی مشابه محاکمه شد. دادستان می گويد اين دونفر با حمل سلاح و مواد منفجره به جزيره سولاوسي، به دعوای خونين ميان مسيحيان و مسلمانان جزيره دامن زده اند.

جماعت اسلامی اندونزی در سال های دهه ۱۹۹۰ از سوی کسانی که در افغانستان در اردوگاهها ی القاعده آموزش ديده بودند ايجاد شد. دولت اندونزی عضويت در گروه جماعت اسلامی را غيرقانونی اعلام کرده و تاکنون شماری از اعضا و رهبران آنرا به محاکمه کشانده است. تعدادی ازآنها نيز در يورش پليس به خانه ها ی امن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG