لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

حمله جت های جنگنده ترکيه به مواضع شورشيان کرد عراق سکنه منطقه را وادار به کوچ کرد


حمله جت های جنگنده ی ترکيه به مواضع شورشيان کرد متعلق به حزب کارگران کردستان ترکيه (پ. ک. ک.) در روز گذشته بسياری از سکنه منطقه را وادار به کوچ اجباری کرده است. بنا به گزارش های رسيده نيروی هوايی ترکيه در اين حمله از حدود پنجاه فروند جت جنگنده استفاده کرد. ژنرال ياشار بويوک آنيت، فرمانده ارتش ترکيه، می گويد آمريکا بطور ضمنی اجازه حمله هوايی نيروهای ترکيه به شمال عراق را صادر کرده است.

آناتولی، آژانس خبری ترکيه، به نقل از ژنرال بويوک آنيت گزارش می دهد که آمريکا روز يکشنبه حريم هوايی شمال عراق را به روی جنگنده های ترکيه گشوده است تا آنان بتوانند مواضع کردهای جدايی طلب ترکيه در آن ناحيه کوهستانی را مورد هدف قرار دهند. بنا به گفته ی مقامات دولت خود مختار کردستان عراق هدف اين بمبارانها چندين روستا در کوههای قنديل و در صد کيلومتری داخل خاک عراق بوده است.

در حاليکه وزارت امور خارجه عراق از سفير ترکيه در بغداد خواسته است که برای دريافت شکايت رسمی عليه حمله به شمال آن کشور در وزارتخانه حضور يابد، رجب طيب اَردوغان، نخست وزير ترکيه، حمله ديروز نيروی هوايی آن کشور به شمال عراق را يک موفقيت تلقی کرده و می گويد دولت وی به مبارزه با پ. ک. ک. در داخل و خارج ترکيه ادامه خواهد داد.

يک روزنامه نگار به بخش کردی صدای آمريکا گفت ورود خبرنگاران به مناطق بمباران شده ممنوع اعلام شده، امّا شاهدان می گويند در اين حملات به تعدادی از ساختمانهای مساجد مدارس و درمانگاههای پزشکی خساراتی وارد شده است.

و امّا در جنوب عراق با واگذاری استان بصره به عراقيان در روز گذشته نيروهای امنيتی آن کشور گشت زنی در خيابانهای شهر بصره را آغاز کرده اند. مقامات آمريکايی در بغداد با استقبال از تحويل استان بصره به نيروهای عراقی گفتند رهبران استانی و نظامی هنوز بايد با بهبود بخشيدن به اوضاع امنيتی بتوانند به خود متکی شوند. سکنه بصره را عمدتاً شيعيان تشکيل می دهند که در آن گروههای شبه نظامی رقيب برای کسب نفوذ بيشتر با يکديگر در جدال بودند امّا با توافق بر سر آتش بس در ميان گروههای اصلی شيعه خشونت در آن منطقه کاهش يافته است.

XS
SM
MD
LG