لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

اخبار کوتاه از ايران


چهار فعال کارگری، به نام های محسن کريمی، ابراهيم نوروزی گوهری، عليرضا عسگری و حسين غلامی، که در پارک چيتگر تهران در حال صحبت در مورد مسائل و مشکلات کارگری بوده اند، توسط نيروی انتظامی بازداشت شده اند.

اين در حالی است که پرويز خورشيد، وکيل مدافع ابراهيم مددی، نايب رييس سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، خبر از صدور حکم تبرئه موکلش از اتهام اقدام عليه امنيت ملی از طريق تجمع داده است. به گفته ی پرويز خورشيد؛ ابراهيم مددی قرار است پس از پنج ماه حبس آزاد شود ولی وی همچنان به دليل شکايت يکی از ماموران دولتی، از زندان آزاد نشده است.

خبری ديگری می گويد؛ طرح امنيت اجتماعی، انتقاد دولت، قوه قضاييه و مجلس را از يکديگر برانگيخته است. اظهار نظر غلامحسين الهام، سخنگوی دولت با اين تاکيد که دولت مخالفِ برخی برخوردها در قالب طرح امنيت اجتماعی است، موجب شد تا روز گذشته معاون دادستان تهران نيز واکنش نشان داده و اعلام کند اگر ضابطان در طرح امنيت اجتماعی تخلف کنند با آنها برخورد خواهد شد.

در همين حال عليخانی عضو کمسيون اجتماعی مجلس با اشاره به سخنان الهام تصريح کرده همين که دولت اعلام کرده است که موافق اين برخوردها نيست خود اثبات می کند اين برخوردها تبعات منفی بسياری دارد که دولت نمی خواهد آن را بپذيرد.

از سويی، اتحاديه قهوه خانه داران کل کشور، در اعتراض به اعلاميه نيروی انتظامی مبنی بر طرح ضربتی جمع آوری قليانها، با انتشار صورتجلسه ايی، نسبت به خطر بيکاری يکصدهزار کارگر هشدار دادند.

عباس اعلايی رييس اتحاديه قهوه خانه داران، ضمن ابراز نگرانی نسبت به اجرای اين طرح، گفت امکان جمع آوری قليانها در عرض يک روز امکان پذير نيست و اين کار احتياج به فرهنگسازی دارد.

در همين حال دکتر سعيد کيانی مشاور اتحاديه قهوه خانه داران، در گفتگويی خاطرنشان کرده است شايد بتوان قليانها را جمع کرد اما نمی شود قليانی ها را جمع کرد و معنی اجرای اين طرح رفتن قليانها به خانه هاست، يعنی وقتی جوانان جايی برای تفريح نداشته باشند به صورت جمعی به خانه ها روی می آورند و اين سرآغاز مشکلات ديگری است.

و خبر آخر اينکه؛ به گفته مقامهای امنيتی ايران، در درگيری با اعضای يک گروه سُـنی تندرو در استان سيستان و بلوچستان، عده ای کشته و دست کم هجده نفر دستگير شده اند.

مقامهای دولتی گفته اند مقاديری مواد منفجره و سلاح از اين گروه کشف و ضبط شده است. نيروهای امنيتی گفته اند اعضای اين گروه قصد داشتند اهداف دولتی را در استان سيستان و بلوچستان مورد حمله قرار دهند.

XS
SM
MD
LG