لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

کنفرانس بین المللی کمک رسانی به فلسطینيان در پاریس برگزار ميشود


محمد رضا شاهيدخبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در پاريس، در آستانه تشکيل کنفرانس بين المللی کمک به فلسطينيان در پايتخت فرانسه، اين گزارش را فرستاده است:

در کمتر از۲۴ ساعت دیگر نشستی را در پاریس شاهد خواهیم بود که در بسياری از محافل و بدلائل بسیار مهم توصيف شده است، واز هم اکنون انتظار میرود نتایج آن مسیر متحول تری را برای فلسطینيان فراهم سازد.

بر اساس آخرین خبرها نمایندگان بیش از ۹۰ دولت و بنیاد ویا بانک و نیز سازمان های جهانی در کنفرانس حضور خواهند داشت.

از روسیه آقای لاوروف و ازامریکا خانم کوندلیزا رایس وهمینطورکشورهای عضو اتحادیه اروپا ، انستیتوهای سرمایه گزاری نظیر بانک جهانی ،صندوق بین المللی پول ، فردا، دوشنبه، در پاریس خواهند بود . فردا آقایان بان کی مون و توبی بلر نیزدرسخنرانی ها شرکت میکنند . از دول حاضر در مراسم که دعوت را پذیرفته اند باید به سوریه ، چین ، عراق ، لیبی ، اسرائیل ، پاکستان وعمان اشاره داشت، اما فرانسه ومبتکراین نشست آقای برنار کوشنرترجیح دادند ازجمهوری اسلامی ایران دعوت نکنند .

آگاهان میگویند درمرحله نخست به راه کارهای سریع نظیر کمک به زندگی روزمره فلسطینیان از جمله در نوارغزه پرداخته می شود .

در آخرین گزارش منتشر شده در ماه سپتامر در همین سال آمده که بایستی وضعیت معیشت را درقلمرو فلسطینیان تغییرداد وگرنه ارسال دائم پول به تنهائی کارسازنیست.

کنفرانس روز دوشنبه در ابتدا به ارقام کمک های گردآوری شده خواهد پرداخت، وهمزمان اتخاذ سیاستهائی تازه را پی میگیرد.

مراسم فردا با سخنان افتتاحیه آقای سرکوزی آغاز میشود ورئیس و گرداننده کنفرانس سیاستمدار برجسته فرانسوی آقای پیر دئوکنز. وی پیشتر نماینده فرانسه در بانک جهانی بود .او میگوید در تلاش باید بود تا بعد از آناپولیس اینک تشکیل کشور فلسطین از همه لحاظ ممکن باشد، با درنظر داشتن اینکه این کار یکروزه نیست .وی بعد از پایان نشست مجددا به واشنگتن میرود .

روز یکشنبه عصر محمود عباس با آقای سرکوزی در کاخ الیزه گفتگو کردند .

امروز نخست وزیر اسرائیل گفت وی نیز معتقد است فلسطینيان بایستی اقتصاد مستقل وزندگی روزانه بهتری باشند . اسرائیل میگوید برای این کشور موضوع مهم امنیت اسرائیل است.

کارشنا سان عقیده دارند فردا رقمی نزدیک به پنج ونیم میلیارد دلار جمع آوری خواهد شد که از این رقم نیم میلیارد دلار آن را دولت آمریکا متعهد شده است

XS
SM
MD
LG