لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

تهران از باکو خواستار اثبات توطئه کودتا و درغير اينصورت معذرت شده است


وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ايران سفير آذربايجان را برای توضيح در باره آنچه که اتهاماتی بی اساس در مورد کمک ماموران ايرانی به توطئه ای شکست خورده برای کوتا در آذربايجان توصيف ميکند، احضار کرده است.

يک دادگاه آذربايجان هفته گذشته پانزده نفر را در اتهامات حاکی از نقشه کشی تشکيلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی ايران برای سرنگون ساختن دولت سکولار الهام عليوف رئيس جمهوری آذربايجان مجرم شناخت، و برای آنان مجازات وضع کرد.

محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ايران امروز، يکشنبه، از دولت آذربايجان خواست يا اتهامات را ثابت کند، و در غير اينصورت معذرت بخواهد. وی در عين حال دشمنان خارجی را به توطئه برای واد ساختن آسيب به مناسبات ديپلماتيک ايران با همسايه شمالی متهم کرد.

در محاکمه هفته گذشته، سعيد داداش بيلی، به عنوان رهبر توطئه، به چهارده سال حبس محکوم شد. ديگران با مجازات هائی کمتر مواجه شدند. حکم دادگاه پس از دوماه جلسات محاکمه ای که پشت درهای بسته در باکو انجام گرفت صادر شد.

اعضای گروه در ماه ژانويه به اتهام خيانت، توطئه برای کودتا، داشتن اسلحه غير مجاز و اسناد و پول های جعلی دستگير شدند.

تشکيلات اطلاعاتی آذربايجان روز شنبه گفت توطئه گران در باره فعاليت های آمريکا، بريتانيا و اسرائيل در آن جمهوری شوری سابق به ماموران ايرانی اطلاعات ميدادند. تشکيلات اطلاعاتی آذربايجان همچنين ميگويد توطئه گران در تهران تعليم ميديدند و از آنجا پول ميگرفتند.

XS
SM
MD
LG