لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

مقامات پاکستان در تعقيب يک مظنون به تروريسم هستند


مقامات پاکستان در تعقيب مردی هستند که پس از مورد سوء ظن پليس قرار گرفتن بخاطر توطئه برای منفجرساختن هواپيماهای مسافربری پروازهای سراسری اقيانوس اطلس، ازبازداشتگاه پليس در اسلام آباد گريخت.

وزير کشور پاکستان، جاويد اقبال چيما، امروز (يکشنبه) گفت پليس تمام کوشش خود را بکار می برد تا رشيد رئوف را مجددا دستگير کند.

مقامات دولتی همچنين با تشکيل يک هيات عاليرتبه مشغول بررسی اين نکته هستند که رئوف چگونه توانست از چنگ قانون بگريزد. اين هيات عاليرتبه ماموريت دارد نتيجه تحقيقات خود را ظرف سه روز آينده گزارش کند.

رئوف ديروز پس از حضور در برابر قاضی دادگاهی در اسلام آباد برای رسيدگی به پرونده استردادش، پا به فرار گذاشت. به گفته پليس وی توانست دستبند خود را باز کرده و فرار کند. وکيل مدافع متهم فرار موکلش را «ناپديد شدن اسرارآميز» خواند.

رئوف، که يک بريتانيائی پاکستانی تباراست، به عنوان مظنون اصلی يک طرح تروريستی برای منفجرساختن هواپيماهای مسافربری در مسير بريتانيا به آمريکا، در ماه اوت سال ۲۰۰۶ در پاکستان بازداشت شد.

به مدت کوتاهی پس از دستگيری رئوف بيش از ۲۰ نفر به اتهام دست داشتن در انفجار بمب در بريتانيا دستگير شدند. فاش شدن اين توطئه نسبت داده شده به رئوف و ديگران باعث تشديد مقرارت ايمنی در فرودگاه های سراسر جهان شده است، بويژه بر مقدار مايعاتی که مسافرين اجازه دارند با خود به داخل هواپيما ببرند محدوديت تازه ای وضع شده است.

رئوف متعاقبا به حمل مواد شيميائی قابل استفاده برای ساخت مواد منفجره و حمل مدارک جعلی هويت متهم گرديد.

مقامات پاکستان ماه گذشته اتهامات وارده به رئوف را حذف کردند واقدامات مربوط به اخراج اورا به بريتانيا دردست گرفتند. وی در بريتانيا متهم است که پنج سال پيش عموی خود را به قتل رسانيد.

XS
SM
MD
LG