لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

سازمان بهداشت جهانی آنفلوآنزای مرغی پاکستان را مورد بررسی قرار می دهد


سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد با ارسال يک هيات بهداشتی به پاکستان درباره هشت مورد سرايت آنفلوآنزای مرغی به انسان در اين کشور تحقيق می کند.

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، گريگ هارتل، امروز (يکشنبه) گفت در اولين موارد مشاهده شده آنفلوآنزای مرغی در پاکستان، پزشکان سرايت اين بيماری از انسان به انسان را مورد مطالعه قرار خواهند داد. دستکم پنج مورد از هشت مورد ذکر شده همگی از اعضای يک خانواده هستند.

مقامات بهداشتی در پاکستان نخستين مرگ ناشی از آنفلوآنزای مرغی در آن کشور را تائيد کرده اند. وی مردی بود که در يک مرغداری در استان سرحدی شمال غربی در نزديکی مرز افغانستان کار ميکرد. مقامات ميگويند برادر اين مرد نيز اخيرا درگذشت اما از نظر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی آزمايش نشده بود. جواب آزمايشات در مورد يک برادر ديگر نيز مثبت درآمد، ليکن وی از آن هنگام به اين طرف بهبودی حاصل نموده است.

وزارت بهداری ميگويد از آلوده شدن دست کم پنج نفر ديگر به ويروس H5N1 که عامل بيماری آنفلوآنزای مرغی است با خبر شده است. دو نفر از اين پنج نفر بهبود يافته اند و بقيه در بيمارستان و در حالت قرنطينه هستند. تمامی اين موارد مربوط به استان سرحدی شمال غربی است .

مقامات بهداشتی آمريکا می گويند يک برادر ديگر اين خانواده برای شرکت در عزاداری برادرش به پاکستان رفته بود ليکن پس از مراجعت به آمريکا مورد معاينه و آزمايشاتی قرار گرفت و جواب اين آزمايشات منفی بود.

هياتی از واحد تحقيقات پزشکی نيروی دريايی آمريکا در قاهره بمنظور کمک به تحقيقات به پاکستان گسيل داده شده است.

سازمان جهانی بهداشت ميگويد از سال ۲۰۰۳ تا کنون بيش از دويست نفر در نقاط مختلف جهان از بيماری آنفلوآنزای مرغی مرده اند.

XS
SM
MD
LG