لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

اولمرت عليه نظرهای شخصی در باره ارزيابی آمريکا از برنامه اتمی تهران هشدار داد


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل از وزيران کابينه خود خواسته است از ابراز نظرهای شخصی در باره گزارش اطلاعاتی آمريکا که ميگويد جمهوری اسلامی ايران توليد تسليحات اتمی را متوقف کرده است، خودداری کنند.

آقای اولمرت اين خواست را در واکنش به انتقادی که وزير امنيت عمومی اسرائيل از گزارش اطلاعاتی آمريکا در باره برنامه اتمی تهران بعمل آورده بود مطرح کرد.

آوی ديشتر روز شنبه در يک سخنرانی در حومه تل آويو گزارش اطلاعاتی آمريکا در باره برنامه اتمی تهران را برداشتی غط توصيف کرد که می تواند به يک جنگ منطقه ای منجر شود. وی گفت اسرائيل نتوانسته است رهبران آمريکا را قانع کند که تهديد اتمی جمهوری اسلامی قريب الوقوع و جدی است.

آقای ديشتر گفت اسرائيل سعی خواهد کرد نظر تشکيلات اطلاعاتی آمريکا را در باره جمهوری اسلامی ايران عوض کند.

وزير امنيت عمومی اسرائيل گفت اشتباهات اطلاعاتی می تواند سياست آمريکا در خاورميانه را با مشکل مواجه کند.

گزارش های خبری از اسرائيل حاکی است که نمايندگان اسرائيل در ملاقات هائی در آمريکا سعی کرده اند مقامات آمريکائی را متقاعد کنند که جمهوری اسلامی ايران کماکان دنبال تسليحات اتمی است . هنوز معلوم نيست مقامات اسرائيلی چه نوع گزارشهای اطلاعاتی را به مقامات آمريکائی ارائه داده اند.

گزارش اطلاعاتی آمريکا که ماه گذشته منتشر شد ميگويد جمهوری اسلامی ايران توليد تسليحات اتمی را چهار سال پيش متوقف کرد. اين گزارش در عين حال ميگويد جمهوری اسلامی به غنی سازی اورانيوم به قدر کافی برای توليد تسليحات اتمی در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ ادامه ميدهد.

XS
SM
MD
LG