لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

نهال تازه ای در کاخ نخست وزیری فرانسه کاشته شد


از سال ۱۹۷۹ سنت شناخته شده ای درکاخ نخست وزیری فرانسه وجود دارد که هرنخست وزیردرگوشه حیاط زیبای این بنای تاریخی که بنام کاخ ماتینیون شهرت دارد ،نهال و یا درختی میکارد .باید گفت که این حیاط ویا باغ در پاریس ، بزرگترین باغ خصوصی است که مردم عادی اجازه ورود به آن را ندارند .

آقای فرانسوا فی یون نخست وزیردرپی همین سنت ، نهالی را که گفته میشود ریشه ای آسیائی دارد درحیاط کاخ درخاک گذاشت . این درخت که درزبان فارسی جانشین لغت ندارد و به آن کوورنولرمیگویند چوب بسیارمقاومی دارد. آقای فی یون شخصا علاقه زیادی به باغبانی و گلکاری دارد. او دوازدهمین نخست وزیری است که درختی را در این محل کاشته است .

اولین نخست وزیری که در این حیاط درختی را کاشت در سال ۱۹۷۹ آقای ریمون بار بود که در همان زمان به دلیل حضور آقای خمینی در نوفل شاتو ، درخت سیبی که وی گه گاه با وجود سرمای آن زمان در کنارش می نشست شهرتی یافته بود .

کاشتن درخت در محل اقامت ویا خدمت ، حتی در زمانی کوتاه، ریشه در آداب و رسوم کانادا دارد و بهرحال از آن زمان همه نخست وزیران همه نخست وزیران فرانسه بغیر از آقای شیراک درختی را در این محل کاشتند .

در سال۱۹۸۳ آقای پیر موروآ اولین نخست وزیر دوران آقای فرانسوا میتران درحت چناری کاشت که فقط سه سال دوام داشت اما ده سال دیرتر وقتی این درخت را بدلیل پوسیدگی از ریشه درآوردند ، به گفته باغبان کاخ نخست وزیری، آقای ژان پیر رآفران از همان نوع درخت ،تنه تازه ای را در خاک نشاند .

این مراسم هر سال درماه دسامبر انجام میگیرد.

باردید کنندگان همواره میگویند که درخت کوپالم درختی که میشل روکار آن راکاشت یکی از زیباترین درخت های باغ این محل است.

آقای لیونل ژوسپن که پنج سال نخست وزیر بود درختی بنام نارون را در گوشه ای از باغ کاشته است.

طنز تاریخچه درخت ها این که خانم ادیت کرسون رکورد دارکوتاه ترین مدت نخست وزیری درفرانسه ، قدیمی ترین درخت تاریخ ، یعنی جینیکاکو را در باغ نخست وزیری در خاک نشاند . ریشه اصلی این درخت به دویست میلیون سال میرسد .

مکانی که آقای فی یون برای کاشتن درخت خود انتخاب کرده ، نزدیک به همانجائی است که آلن ژوپه درخت خود بنام کارامل را کاشت .

همه این درختان نزدیک به آلاچیقی است که اگر هوا مناسب باشد ، آقای فرانسوا فی یون از میهمانانش در آنجا پذیرائی میکند .

ذکر این نکته هم ضروری است که در فرانسه تمام اماکن دولتی هر سال بمدت دو روز درنیمه های بهار دربشان برای بازدید کنندگان بازاست .

بعد از کاخ الیزه که امسال آقای سرکوزی حتی درب اطاق محل کارش را بروی بازدید کنندگان گشود ، کاخ نخست وزیری و در نتیجه همین باغ وسپس مجلس شورا وسنا از دیگر مکان هائی هستند که بیشترین بازدید کننده را دارند

XS
SM
MD
LG