لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

کنفرانس بالی برای مذاکره در باره پيمان جديد مقابله با گرم شدن کره زمين به توافق رسيد


هيات های نمايندگی در کنفرانس سازمان ملل متحد در بالی در باره تغييرات جوّی، با برنامه مذاکرات تا سال ۲۰۰۹ در مورد پيمانی جديد برای مقابله با گرم شدن کره زمين موافقت کرده اند.

اين توافق امروز، شنبه، پس از دو هفته جرّ و بحث ميان صد و نود کشور شرکت کننده در کنفرانس اعلام شد، که يک روز نيز بيشتر از برنامه قبلی به کار ادامه داد.

توافق در واکنش به درخواست شخصی بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد حاصل شد.

خواست اتحاديه اروپا از کشورهای غنی برای کاستن از گازهای گلخانه ای به ميزان بيست و پنج تا چهل درصد تا سال ۲۰۲۰، و مخالفت آمريکا با اين خواست، در کانون جرّ و بحث های کنفرانس بود. دو طرف سرانجام با اعلاميه ای موافقت کردند که ميگويد مقابله با تغييرات جوّی، مستلزم کاهشی عمده در گازهای گلخانه ای است.

برنامه مذاکرات ، که نقشه راه ناميده ميشود، همچنين از کشورهای غنی ميخواهد که در تامين تکنولوژيهای تميز برای کشورهای فقير و در حال توسعه اقدامات بيشتری انجام دهند. آمريکا در مخالفت با اين خواست تا آنجا پيش رفت که نزديک بود تمامی برنامه را رد کند.

هيات نمايندگی آمريکا پس از آنکه با هو و جنجال و اعتراض ديگر هيات ها روبرو شد موضع خود را عوض کرد و قول داد که از برنامه حمايت کند. هدف اين برنامه تدوين چارچوبی در مورد مذاکرات برای يک پيمان جديد جوّی است که بتواند جايگزين پيمان کنونی موسوم به کيوتو شود.

پيمان کيوتو که در سال ۲۰۱۲ دوره آن بسر ميرسد خواستار آن بود که کشورهای غنی گازهای گلخانه ای را در مقايسه با سال ۱۹۹۰ پنج درصد کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG