لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

قذافی به سفر جنجالی فرانسه پايان داد و به اسپانيا رفت


معمر قذافی رهبر ليبی به سفر پنج روزه جنجال برانگيز خود به فرانسه پايان داد و رهسپار اسپانيا شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات فرودگاه ميگويد گارد ويژه جمهوری فرانسه به سرهنگ قذافی و همراهانش که با عبور از روی فرش قرمز به داخل هواپيمای عازم سويل ميرفتند ادای احترام کرد.

سرهنگ قذافی در جريان سفر به فرانسه قراردادهائی امضا کرد که ارزش آنها چندين ميليارد دلار است. اما برغم استقبال رسمی نيکلای سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه از وی ، که گستردن فرش قرمز بخشی از آن بود، اين سفر با سر و صدای مردم روبرو شد.

منتقدين با مطرح ساختن سابقه وشهرت سرهنگ قذافی در حمايت از تروريسم و کارنامه بد او در مورد نقض حقوق بشراين پرسش را پيش کشيدند که چرا اصولا وی به اين سفر دعوت شده بود .

سرهنگ قذافی در سفر به اسپانيا از شهرهای جنوبی کوردوبا و گرانادا نيز که مراکز قدرت مسلمانان طی قريب هشت قرن در اوايل دهه هفتصد ميلادی بود دين ميکند.

تعدادی از قانونگزاران فرانسوی حضور در جلسه سخنرانی سرهنگ قذافی در پارلمان فرانسه را تحريم کردند.

وسائل ارتباط جمعی اروپائی آنچه را که تکبر و نخوت سرهنگ قذافی خواندند، و شيوه های رفتاری او از جمله همراه بردن انبوهی از محارم و بحضور پذيرفتن بازديدکنندگان در چادرها را مورد انتقاد قرار دادند.

سرهنگ قذافی، در سالهای اخير ، پس از تقبيح تروريسم و موافقت با کنار گذاشتن برنامه اتمی ، به نوعی در جامعه جهانی پذيرفته شده است.

عبدالرحمان چلگام وزير امورخارجه ليبی روز جمعه انتقاد های بعمل آمده از کارنامه حقوق بشری ليبی را رد کرد و گفت در ليبی شکنجه وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG