لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

وزير دفاع آمريکا: حکومت ايران تهديدی برای امنيت خاورميانه و ساير مناطق است


وزير دفاع آمريکا: حکومت ايران تهديدی برای امنيت خاورميانه و ساير مناطق است
وزير دفاع آمريکا: حکومت ايران تهديدی برای امنيت خاورميانه و ساير مناطق است

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید حکومت ایران تهدیدی برای امنیت خاورمیانه و سایر مناطق است. آقای گیتس در سخنان روز ۸ دسامبر در بحرین گفت: "هرجا نگاه می کنید سیاست ایران در زمینه افزایش بی ثباتی و ایجادآشوب را می بینید بی توجه به ارزش راهبردی یا هزینه هائی که این سیاست در ریختن خون بیگناهان اعم از مسیحی، یهودی یا مسلمان در بردارد."

آقای گیتس گفت ایران گروههای شبه نظامی در عراق را آموزش می دهد و از نظر مالی تامین می کند. ارسال فنآوری وسلاحهای مرگبار به عراق یا افغانستان، و پشتیبانی حکومت ایران از سازمانهای تروریستی نظیر حزب الله و حماس که به کشته شدن هزاران انسان بیگناه انجامیده، ادامه دارد و تهران به سیاست ساخت موشکهای میان بردی ادامه می دهد که " اگر برای حمل کلاهک های کشتار جمعی نباشند از نظر هزینه ها توجیه پذیر نیستند".

آقای گیتس کوتاه مدتی پس از انتشار گزارش تازه اطلاعاتی آمریکا در کنفرانس امنیتی منطقه ای در منامه بحرین سخن می گفت.

در گزارش آمده است که ایران کار بر روی برنامه مخفی ساخت جنگ افزارهای هسته ای را در سال ۲۰۰۳ به حال تعلیق درآورد. اما به گفته وزیر دفاع آمریکا، آن گزارش نشان می دهد برنامه هسته ای ایران همچنان موجب نگرانی باقی مانده است. گزارش با اعتمادی بیش از هر زمان اعلام می کند ایران دارای برنامه تولید جنگ افزارهای هسته ای بوده و طی سالها به عملیات مخفیانه و در راستای زیر پانهادن تعهدات بین المللی ادامه می داده است.

در گزارش آمده است که ایرانی ها هنوز هم به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهند، اورانیومی که در روند تولید جنگ افزارهای هسته ای لازم است. در گزارش آمده است ایران هنوز هم ساز و کارهای از سرگرفتن آن برنامه را دارد. و"ارزیابی اطلاعات ملی" آشکارا می گوید ایران گزینه های از سرگیری ساخت جنگ افزارها ی هسته ای را همچنان برای خود حفظ کرده و من باید اضافه کنم این در صورتی است که تا کنون از سر نگرفته باشد".

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفته است ایالات متحد آمریکا و جامعه بین المللی باید به فشارهای اقتصادی، مالی و دیپلماتیک بر ایران بیفزاید و ادامه دهد، تا زمانی که ایران برنامه غنی سازی را به شیوه ای که قابل بررسی باشد به حال تعلیق درآورد و ترتیبی داده شود که مانع از آن شود که ایران بتواند با خواست رهبران ستیزه جویش آن برنامه را از سر بگیرد.

وزیر دفاع آمریکا می افزاید: "بیائید درادامه همکاری با یکدیگر در راستای اقدامهای ضروری و در عین حال صلح آمیز، در سیاستهای بلند مدت تهران تغییراتی ایجاد کنیم".

XS
SM
MD
LG