لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

روسيه ساختمان رآکتور اتمی بوشهر را از سر گرفت


روسيه و ايران درمورد تاريخ پايان کار بر روی اولين رآکتور اتمی ايران در بوشهر و تحويل آن به توافق رسيدند.

سرگئی شناتکو Sergei رئيس پيمانکاری دولتی روسيه Atomstroiexport که مسئول ساختن تاسيسات بوشهر است، گفت اختلافات با جمهوری اسلامی برطرف شده و دوطرف بر سر جدول زمانی برای تمام کردن کارها به توافق رسيده اند.

ساختمان تاسيسات بوشهر با مشکلات عديده ای روبرو بود. روسيه می گفت جمهوری اسلامی در پرداخت اقساط هزينه ها تاخير کرده، و تهران در جواب می گفت تاخير از جانب مسکو و به دلايل سياسی بوده است.

در عين حال، جمهوری اسلامی و آژانس بين المللی انرژِ اتمی به مذاکرات سه روزه خود حول محور آلودگی دستگاه های غنی سازی مستقر در دانشگاه فنی تهران پايان دادند.

خبرگزاری ايرنا از قول علی اصغر سلطانيه فرستاده جمهوری اسلامی در آژانس نقل کرد که مقامات جمهوری اسلامی در جريان مذامرات پاسخ های لازم پيرامون منشا آلودگی دستگاه ها را ارايه دادند.

ديروز (چهارشنبه) سفير بريتانيا در سازمان ملل گفت وی تصور نميکند قدرت های جهان برای پيشبرد يک قطعنامه جديد تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران در سال جاری به توافق برسند.

جان سائرز John Sawers ديروز، پيشنهادات راجع به تحريم ها را هنوز بسيار متفاوت توصيف کرد . وی گفت بريتانيا، فرانسه، آلمان و آمريکا در يک سو، و روسيه و چين در سوی ديگر قرار دارند.

XS
SM
MD
LG