لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

آمريکا بمب گذاری روز چهارشنبه در شهر شيعه نشين اماره (عراق) را به شدت محکوم کرد


مقامات بلند پايه آمريکا بمب گذاری روز چهارشنبه در شهر شيعه نشين اماره ، که ۴۰ کشته و ۱۲۵ زخمی برجای گذاشت، را به شدت محکوم کردند.

رايان کروکر سفير آمريکا در عراق و ژنرال ديويد پترائوس فرمانده نيروهای آمريکا در عراق در بيانيه مشترکی وعده دادند که با همکاری مقامات عراقی مهاجمين را به دست عدالت بسپارند.

تاکنون کسی مسئوليت اين بمب گذاريها را بر عهده نگرفته است.

بيشترٍ قربانيان اين حملات رهگذارنی بودند که برای مشاهده نخستين بمبگذاری در صحنۀ حادثه گرد آمده بودند.

مناطق شيعه نشين جنوب عراق عمدتاً از حملاتٍ گسترده در امان بوده اند؛ گو اينکه پس از خروج بخشی از نيروهای بريتانيا و سپردن امنيت منطقه به مسؤلين عراقی درگيريهايی ميان گروههای رقيب شيعه وجود داشته است.

از سوی ديگر ، اهالی محله مسيحی نشين غدير در شرق بغداد به ارزشيابی خسارات ناشی از بمبگذاری عصر روز چهارشنبه پرداختند. در اين بمبگذاری پنج تن جان سپردند و سيزده تن زخمی شدند.

به گفته پليس، هدف از بمبگذاری يک گشتی پليس در محله غدير بوده است.

اين وقايعٍ خشونت بار در حالی رخ ميدهد که، به گفته مقامات، در ماههای اخير ميزان خشونت در بغداد و شهرهای ديگر عراق به نحو چشم گيری فروکش کرده است؛ اما شورشيانٍ رانده شده از پايتخت در پی يافتن سنگرهای ديگری در نقاط ديگر هستند.

اين روزها اطرافٍ بيشتر بازارهای بغداد، که مورد هدف بمبگذاريهای مرگبار قرار گرفته اند حصار کشی شده و از مردمی که به بازار وارد ميشوند بازرسی بدنی بعمل ميآيد.

XS
SM
MD
LG