لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

شورای امنيت سازمان ملل انفجار در حومه بيروت را محکوم کرد


شورای امنيت سازمان ملل متحد روز گذشته انفجار در محله ی مسيحی نشين بعيدا در حومه ی بيروت را محکوم کرد و در بيانيه ای گفت به رغم اين حادثه لبنان بايد انتخابات رياست جمهوری کشور را طبق برنامه برگزار کند. انتخاباتی که با تأخير فراوان صورت می گيرد.

روز گذشته ژنرال فرانسوا الحاج فرمانده عملياتی ارتش لبنان و راننده ی او پس از ترک خانه به قصد مقر فرماندهی ارتش در انفجار يک اتوموبيل بمب گذاری شده کشته شدند. تحقيقات اوليه حاکيست که بمب جاسازی شده در يک اتومويبل پارک شده در مسير حرکت آنان با کنترل از راه دور منفجر و موجب مرگ آنان شده است.

هنوز فرد و يا گروهی مسئوليت اين انفجار را بعهده نگرفته، امّا بنا به نوشته ی روزنامه های لبنانی، مقامات مسئول احتمال ارتباط شبه نظاميان اسلام گرا در اين حادثه را در دست بررسی دارند.

ژنرال حاج نقش کليدی در حمله ی ارتش لبنان عليه شبه نظاميان ملهم از القاعده به اردوگاه آوارگان فلسطينی در نهرالبارد داشته است. احتمال می رفت که در صورت انتخاب شدن ژنرال ميشل سليمان فرمانده کل ارتش لبنان به عنوان رئيس جمهور آن کشور ژنرال حاج پُست فرماندهی کل ارتش را بعهده گيرد.

رئيس يکی از احزاب سياسی لبنان که با ائتلاف حاکم غرب گرای آن کشور در ارتباط است اين ترور را تلاشی برای نگه داشتن لبنان در آشفتگی سياسی خوانده است.

وليد معلم وزير امور خارجه ی سوريه نيز ترور ژنرال الحاج رامحکوم و اين اقدام را تهديدی عليه ثَبات لبنان دانست.

و سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمريکا، شون مک کورمک، ضمن محکوم کردن حمله ی ديروز لبنان در اين مقطع حساس برای آينده ی مردم آن کشور گفت، « مردم لبنان شايستگی زيستن در کشوری مستقل و امن را دارند که در آن هراس از خشونت و ارعاب از جانب کسانی که در صدد از بين بردن دموکراسی لبنان هستند وجود نداشته باشد.»

آقای مک کورمک گفت محکوم کردن خشونت زمانی کارايی خواهد داشت که با عمل توام باشد.

آمريکا، فرانسه، اتحاديه اروپا، و جمهوری اسلامی ايران نيز بمب گذاری روز گذشته لبنان را محکوم کرده اند.

باور بر اين است که جمهوری اسلامی ايران گروه حزب الله لبنان را که هم پيمان سوريه است مورد حمايت مالی خود قرار می دهد.

روز گذشته دينا پرينو سخنگوی کاخ سفيد در پاسخ به اين سؤال که آيا سوريه در اين بمب گذاری دست داشته است گفت، « من فکر می کنم که بهتر است در مورد عامل اين حادثه گمانه زنی نکنم . هنوز تحقيقات در اينمورد ادامه دارد. البته در گذشته وقايعی روی داده که سوريه مورد نکوهش قرار گرفته است امّا من ماداميکه تحقيقات کامل نشده آماده ی انجام چنين کاری نيستم.»

در بيروت امين جميل رئيس جمهوری سابق آن کشور و رئيس حزب کتائب پس از شرکت در جلسه ی رهبران مسيحی ضد سوری جنبش چهارده مارس ضمن محکوم کردن حمله ی ديروز گفت، « ما تأکيد می کنيم که اين جنايت مردم لبنان را دچار وحشت نکرده و مانع از تلاش آنان در راه تکميل اهدافشان که همانا استقلال و دوباره فعال کردن نهادهای قانون اساسی و رياست جمهوری در لبنان است نخواهد شد.»

رأی گيری پارلمانی برای انتخابات رئيس ِ جمهوری جديد برای لبنان تا کنون هشت بار به تعويق افتاده و رهبران سياسی رقيب هنوز بر سر بسياری از مسائل از جمله اضافه کردن متممی بر قانون اساسی مبنی بر اجازه ی انتخاب رئيس ارتش به سمت رئيس جمهوری اختلاف نظر دارند. بنا به گفته ی سخنگوی پارلمان لبنان تاريخ جديد تعيين شده برای رای گيری روز هفدهم دسامبر است.

XS
SM
MD
LG