لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

مقامات تجاری چين و آمريکا در آستانه آغاز گفتگوهای استراتژيک اقتصادی اظهار نگرانی کردند


وزير خزانه داری آمريکا، هنری پالسون، از مقامات چين خواسته است از نرخ تبادل ارزی انعطاف پذيرتری نسبت به آنچه که امروز بکار می رود استفاده کنند. وی گفت چنين امری به مبارزه چين با تورم کمک شايانی خواهد نمود.

پالسون که امروز (چهارشنبه) در جلسه گشايش مذاکرات استراتژيک اقتصادی بين چين و آمريکا در حومه پکن سخن می گفت، همچنين نسبت به در پيش گرفتن سياست های حمايتگرانه اقتصادی هشدار داد و گفت چنين اقداماتی به تلاش در جهت حل اختلافات بازرگانی صدمه وارد می سازد. وی در ضمن ابراز اطمينان کرد که طرفين خواهند توانست در مورد موضوعات دشوار به پيداکردن موازين مشترک دست يابند.

درآمريکا نگرانی در مورد اختلاف فاحش موازنه بازرگانی به نفع چين در حال بالاگرفتن است. امسال ده ها لايحه قانونی در ارتباط با موازنه صادرات و واردات با چين در کنگره آمريکا مطرح شده است. بسياری از اين لوايح راه های مختلفی را برای سد کردن آنچه که در نظر واشنگتن سياست های بازرگانی غيرمنصفانه است پيشنهاد کرده اند. معاون نخست وزير چين، وو ئی، درمورد اين لوايح اظهار نگرانی کرد، و هشدار داد که تصويب اينگونه لوايح به پيوندهای اقتصادی آمريکا با چين لطمه خواهد زد.

وو همچنين تاکيد کرد که چين به دنبال مازاد اختلاف دادو ستد تجاری با آمريکا نيست، و خواستار کم کردن محدوديت های صادراتی از جانب آمريکا شد.

وی از آمريکا خواست به جای درس دادن به چين به درون خود بنگرد و برای مشکلاتش پاسخ های مناسب پيدا کند.

نشست امروز به دنبال تجمع روز سه شنبه کميسيون مشترک چين و آمريکا برای رسيدگی به دادوستدهای تجاری است که توافقات گسترده ای در زمينه های مختلف از جمله بهبود استانداردهای ايمنی دارو و کالاها، افزايش جهانگردی در آمريکا، و افزايش اختصاص بازارهای چين به شرکت های آمريکايی را موجب شد.

XS
SM
MD
LG